Parmak İziyle Ödeme Yapabilir miyiz?

Görünüşe göre bu sorunun cevabı evet. MasterCard yeni ödeme kartlarına parmak izi okuyucu yerleştireceğini açıkladı.

image-mastercard-fingerprint

MasterCard müşterilerinin ödeme yaparken PIN veya imza gibi güvenlik önlemlerinin yerine kullanabileceği parmak izi doğrulama yöntemini geçtiğimiz günlerde duyurdu. Şirket şimdiden yeni biyometrik kartlarını Güney Afrika’da test etmeye başladı ve eğer her şey yolunda giderse 2017’nin sonuna doğru dünyanın geri kalanına bu kartları ulaştırmayı umuyor.

Endişelenmeyin, eğer parmak izi okuyucu kullanmak istemezseniz PIN’inizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

“Peki ya eşimle birlikte aynı kartı kullanamayacak mıyım?” diye soruyorsanız, merak etmeyin. MasterCard buna da bir çözüm sundu.

MasterCard müşterileri güvenlik önlemi olarak parmak izini seçseler bile yedek olarak önceden belirledikleri PIN hala çalışır durumda olacak. Bunun sebeplerinden biri, aile üyelerinin de aynı kartı kullanmalarının gerekmesi. İkinci sebebi ise parmak izi okuyucunun teknik bir problemden parmak izini okuyamaması.

Mağazalar ve Perakendeciler Bu Kartlar İçin Yeni Donanım Almak Zorunda Değil

MasterCard yaptığı açıklamada mağazaların ve perakendecilerin yeni donanım alması gerekmiyor çünkü parmak izini okuyan tarayıcılar zaten müşteri kartının üzerinde bulunuyor.

Ancak Bankaların Yeni Teknolojiyi Benimsemesi Gerekiyor

Bu teknoloji bütün dünyaya yayılmadan önce bankaların ve finansal kuruluşların çıkacak yeni teknolojiyi benimsemesi gerekiyor.

Yeni biyometrik kartlardan birine sahip olmak istiyorsanız, ülkemizde duyurulduktan sonra bankanıza gidip parmaklarınızı taratmanız gerekecek. Parmak izleriniz daha sonra kartın üzerindeki EMV çipinde saklanmak üzere şablonlara dönüştürülecek.

En fazla iki adede kadar parmak izi kaydedebileceksiniz fakat bu iki parmak izi de size ait olmak zorunda. Yani eşinizin veya çocuğunuzun parmak izini ikinci bir parmak izi olarak atayamazsınız.

MasterCard’ın Biyometrik Kartı Nasıl Çalışıyor?

Parmak izlerinizi bankaya verdikten sonra yeni kartınız geldiğinde tüm dünyadaki uyumlu terminallerde kartınızı kullanabilirsiniz.

Satıcıların parmak izi teknolojisine uyum sağlamak için yeni donanım almaları gerekmese de var olan donanımlarını güncellemeleri gerekecek. Dolayısıyla kartlar dünya genelinde kullanılmaya başladıktan sonra bir süre daha bu teknolojiyi her yerde kullanamayabiliriz.

Peki, güvenli mi?

Bu yeni biyometrik kartlar özellikle yüz yüze alışveriş yapılan yerlerde bir PIN’e göre daha güvenli olarak değerlendirilebilir. Fakat konu çevrimiçi alışverişe geldiğinde bu kartlar neredeyse hiçbir güvenlik sağlamıyor. Daha önce parmak izi okuyucuları kandırmak için üretilen sahte parmak izleriyle ilgili birçok haber yazmıştır. Aynı veya benzer yöntemler bu kartlarla ödeme yaparken de kullanılabilir.

MasterCard’ın güvenlik şefi Ajay Bhalla açıklamasında şu sözlere yer verdi:

Akıllı telefonlarımızın kilidini açarken veya ödeme yaparken parmak izi kullanmak ekstra bir güvenlik sağlıyor. Ayrıca parmak izleri kolayca alınabilen ve çoğaltılabilen şeyler değiller. Dolayısıyla müşterilerimiz ödemelerinin güvenli bir şekilde yapıldığından emin olabilecekler.

Ancak bu sözlere tamamen katılamayacağız.

Ne yazık ki daha önce yazdığımız haberlerde de gördüğümüz gibi, parmak izleri yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekilerek bile alınabiliyor ve kopyalanabiliyor. Dolayısıyla herhangi kötü niyetli biri kart sahibinin parmak izini kopyalayıp özellikle çevrimiçi alışverişlerde kullanabilir.

Biyometrik kartlarına ek olarak MasterCard, Apple Pay’e benzer bir temassız ödeme yöntemi geliştirmeye çalışıyor.