Bose Kulaklıklar Casuslukla Suçlanıyor

İddialara göre Bose marka kulaklıklar kullanıcıları dinleyerek casusluk yapıyor. Konu ile ilgili dava dosyası hazırlandı.

Bir müşteri, kulaklık üreticisi olan Bose firmasına kullanıcıları dinlemek ve verileri toplamak suretiyle casusluk yaptığını iddia ederek dava açtı.

Bose firması genellikle yenilikçi fikirleri ile olumlu geri dönüşler alan başarılı bir firmadır. Fakat bu sefer şirket olumsuz haberlere konu oluyor.

Bir Bose kulaklık kullanıcısı olan Kyle Zak’ın iddiasına göre Bose kulaklıklar Connect uygulaması aracılığıyla casusluk yapıyor ve topladığı verileri Segment.io gibi üçüncü kişilere/şirketlere satıyor.

İddialar:

Kyle Zak, 350 dolar fiyatla satılan “QuietComfort” adlı Bose kulaklık modelini satın aldı ve üretici firma tarafından maksimum avantajlardan faydalanmak için önerilen Bose Connect uygulamasını kurdu. Fakat Zak’ın iddiasına göre bu uygulama kullanıcı deneyimini arttırmak yerine, kayıt işlemi sırasında gereksiz olan birçok kişisel bilgi istiyordu.

Asıl şaşırtıcı kısım ise, Kyle Zak’in girilen kişisel bilgilerle birlikte, toplanan bütün medya verilerinin de üretici firma olan Bose tarafından satıldığına inanıyor olması.

Zak, konu ile ilgili Bose şirketine karşı bir dava açtı ve eğer suçlamalar doğrulanırsa şirket milyonlarca dolar zarara uğrayabilir.

Bu davanın önemli kısımlarından biri de şu: bahsi geçen Bose Connect uygulaması sadece Kyle Zak’in aldığı “QuietComfort” modeline özgü bir şey değil. Daha birçok kulaklık modeli kullanıcı deneyimini arttırma vaadiyle bu uygulamanın indirilmesini öneriyor.

Bütün firmalar müşterilerine karşı şeffaf olmalıdır. Eğer hangi verileri neden topladıklarını dürüstçe müşterilerine açmazlarsa müşterin kafası karışabilir ve şüphelenebilirler.

Şimdiye kadar şirket yetkilileri konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Suçlamaların kanıtlanıp, kanıtlanmayacağı dava sonucunda belli olacaktır.