Rus Hacker Yakalandı: 27 Yıl Hapıs Cezası

Rus Milletvekili oğlu ve aynı zamanda bir bilgisayar korsanı olan Roman, ABD firmalarından en az 170 milyon dolar çalmakla suçlanarak 27 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

2014 yılında tutuklanan Rus bilgisayar korsanı, ABD tarihinde siber suçlar nedeniyle en uzun süre hapis cezasına çarptırılan kişi. İşlediği siber suçlar yüzünden 27 yıllık hapis cezasına çarptırıldı.

Roman Seleznev, diğer adıyla Track2, 32 yaşındaki bir bilgisayar korsanı. Bazı medya organlarına göre Roman firmaların satış noktası (point-of-sale) bilgisayarlarını hackleyerek 1.7 milyon kredi kartı bilgisi çalmayı başarmış. Dolandırıcılık, korumalı bilgisayarlara kasten zarar vermek ve kimlik hırsızlığı suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Roman, suçlu bulundu.

Raporlara göre Roman bilinen birkaç ABD firmasına en az 170 milyon dolar zarar verdi ve hatta bu firmalardan bir tanesine o kadar çok para kaybı yaşattı ki, şirket kapanmak zorunda kalabilir.

Roman’ın babası olan Rus Milletvekili Valery Seleznev şu sıralar oğlunun serbest bırakılması için ABD hükümetine baskı uyguluyor.

image-seleznev

2014’te Maldivler’de tutuklanan Roman’ın babası bu tutuklamanın yasadışı olduğunu iddia ediyor.

Rus elçiliği yazdığı bir Facebook yazısında "Tutuklanan vatandaşımız Roman Seleznev’in kanunsuz bir ülke tarafından yasadışı olarak tutulduğuna inanmaya devam ediyoruz." sözlerine yer verdi.

image-facebook-post

Tutuklanması hakkında herhangi bir yorum yapmayan Roman, yaptıklarının yanlış olduğunu kabul etti ve kendisine yönelik yapılan tüm suçlamaları kabul etti.

Lütfen umutsuz bir çocuğun umutsuz bir adama büyüdüğünü anlayın. Yaptığım yanlışları ödemek ve işleri düzeltmek istiyorum.

Her ne kadar Roman hatalarını kabul edip, suçlarını itiraf etse de bunlar yargıcın kararını etkilemedi ve eylemleri için azami cezaya çarptırıldı. Bir zamanların en saygın satış noktası saldırganı olarak bilinen Roman, şimdi hayatının 27 yılını hapishanede geçirecek.