Milkydoor: Android Telefonları Hedef Alan Zararlı Yazılım

Bilgisayar korsanları bulaştığı Android telefonları bir hacking aracına çevirebilecek son derece zararlı bir zararlı yazılım geliştirdi.

Bir güvenlik firması olan Trend Micro geçtiğimiz Perşembe günü Milkydoor adlı zararlı yazılımı keşfetti. Bu zararlı yazılım bulaştığı telefonun bağlı olduğu ağdan veri çalabiliyor.

Bilgisayar korsanlarının ağlara kolayca erişebildiğini göz önünde bulundurursak, çalışanların telefonlarını şirket ağına bağlamasına izin veren şirketler çok büyük sorunlarla karşılaşabilir. Bir şirket ağından veri çalabilen bilgisayar korsanlarının o şirkete verebileceği zararlar küçümsenecek boyutlarda değil.

image1

Milkydoor aslen DressCode zararlı yazılım ailesine ait. Fakat aynı ailede bulunan diğer zararlı yazılımlara göre daha tehlikeli saldırılar gerçekleştirebiliyor.

Bir Android kullanıcısı olarak her şeyden habersiz olacaksınız. Çünkü siz aslında bilgisayar korsanları için bir ‘yürüyen backdoor’ olarak iş yapıyorsunuz.

Trend Micro tarafından yapılan araştırmaya göre yaklaşık 200 Android uygulaması bu zararlı yazılımı içeriyordu ve etkilenen kişi sayısı 500.000 – 1.000.000 arasında olabilir. Zararlı yazılımın Ağustos 2016’dan beri yayılmaya devam ettiğini düşünürsek muhtemelen etkilenen cihazların sayısı çok fazla. Ayrıca bu zararlı yazılımı içeren uygulamalar çoğu kişi tarafından sıkça aranan çocuk kitapları, stil rehberleri, çizim uygulamaları gibi uygulamaları içeriyor.

Bu gibi zararlı yazılımlardan korunmak için bireylerin yapabileceği şeylerden biri sadece resmi uygulama marketlerini kullanmak. Şirketlerin yapabileceği şey ise çalışanların telefonlarıyla şirket ağına bağlanmalarına izin vermemek.

Kaynak: hackread.com