Teknoloji Devlerinin Altyapısını Çökerten Genç Hacker

Asperger sendromu olan genç bir bilgisayar korsanı teknoloji devlerinin altyapısını çökertti. Sony, Microsoft, RuneScape, Minecraft ve Xbox Live gibi hedeflere başarıyla saldırdı.

Adam Mudd 15 yaşındayken Titanium Stresser adlı bir DDoS (Distributed Denial of Service) aracı geliştirdi. Aynı araç daha sonra Cambridge Üniversitesi, Sony ve Microsoft gibi yerlere saldırı gerçekleştirmek için yine Adam Mudd tarafından kullanıldı.

İngiltere’den olduğu bilinen Mudd şirketleri milyonlarca dolar zarara uğratan yaklaşık 1.7 milyon siber saldırı gerçekleştirdi. Daha sonra Titanium Stresser’ı başka bilgisayar korsanlarına da satmaya karar vererek £386,000 ($494,736) kazandı. Mudd bütün bunları ailesiyle birlikte yaşadığı evinde, kendi odasında gerçekleştirdi.

Şimdi 20 yaşında olan Mudd, gerçekleştirdiği eylemlerin sonuçlarıyla yüzleşiyor. Aralık 2013 ve Mart 2015 arasında Mudd’ın büyük şehirleri etkileyen 181 IP adresine karşı 594 adet DDoS saldırısı düzenlediği iddia ediliyor.

adam-mudd

Mudd daha sonra kendisinin de bilgisayar bilimleri öğrencisi olduğu West Herts College’e karşı da saldırılar düzenlediğini itiraf etti.

Savcı Jonathan Polnay’a göre bu saldırılar neler olup bittiğini görmek için yapılan dostça saldırılar değildi.

Polnay’e göre Mudd, RuneScape, Minecraft, Xbox Live ve TeamSpeak’in sunucularına DDoS saldırıları düzenledi. Sadece RuneSpace’i ele alırsak şirket yöneticileri defans için £6 milyon harcadılar ve yaklaşık £184,000 gelir kaybına uğradılar.

Mudd 2015’in Mart ayında ailesinin evinde bilgisayarının başındayken tutuklandı ve önümüzdeki hafta ceza alması bekleniyor. Mudd’ın sahip olduğu Asperger Sendromu dolayısıyla hakim Michael Topolski QC davanın karara bağlanması konusunda acele edilmemesi gerektiğini ve işlenen suçların çok ciddi suçlar olduğunu belirtti.