Bitcoin Exchange Sitesi Yapizon Hacklendi

Güney Kore’nin Bitcoin Exchange sitesi Yapizon hacklendi ve yaklaşık 5 milyon dolar çalındı.

Güney Kore’ye ait bir Bitcoin sitesi olan Yapizon geçtiğimiz günlerde saldırıya uğradı ve saldırganlar 3816.2028 Bitcoin (5 milyon dolar) çalmayı başardı. Bu miktar sitenin kullanıcılarının %37’sinin sahip olduğu toplam miktara eşdeğer.

Yapılan açıklamaya göre saldırı 22 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirildi ve edinilen bilgilere göre saldırganlar sitede bulunan 4 adet ‘hot wallet’ ele geçirdi. ‘Hot wallet’ terimi” herhangi bir şekilde internete bağlı olan Bitcoin cüzdanlarına deniyor.

Birçok inceleme, görüşme ve yasal danışmaların arından bu davada meydana gelen kayıpların tüm üyelere uygulanması gerektiği sonucuna varıldı. Bu yöntem tasfiye sürecinde kullanılan en yaygın yol.

Aynı strateji 2016 yılında saldırıya uğrayan Bitfinex Exchange tarafından da kullanılmıştı. Bitfinex Exchange’in yaşadığı kayıp ise 70 milyon dolar civarındaydı.

Henüz saldırının arkasında kimlerin olduğu veya Bitcoin cüzdanlarına nasıl erişildiği belirlenemedi fakat şirket yaptığı açıklamada içerden birinin yapmış olabileceği iddialarını reddetti. Birden fazla siber suç soruşturma birimine haber verildikten sonra ayrıntılı bir soruşturma başlatıldığı da belirtildi.

BitcoinTalk forumunun kıdemli üyelerinden biri kullanıcıları bu tip saldırılara karşı uyarmayı unutmadı. Kullanıcılara Exchange sitelerinin saldırıların hedefi olmaya devam edebileceğini ve dolayısıyla dikkatli olmaları gerektiğini hatırlattı.

Konu ile ilgili haberler yeni yeni internete düşerken Yapizon Exchange sitesi kapalıydı fakat eğer resmi açıklamayı okumak isterseniz Kore dilinde yazılmış olan açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.