Kendi Kendini Şarj Eden Bataryalar Çıkacak mı?

Kendi kendini şarj edebilen pil teknolojisi güneş enerjili akıllı telefonlara liderlik edebilir. Siz yine de şarj kablolarınızı çöpe atmasanız iyi edersiniz. En azından şimdilik…

Bilim insanları, akıllı telefon kullanıcılarının en büyük sorunların biri olan batarya problemini çözmek için bir adım attı. Kanada’da ki McGill Üniversitesi’nden araştırmacılar bir katota ışığa duyarlı boya uygulayarak lityum iyon pili şarj etmeyi başardı.

The Telegraph’ın haberine göre daha sonrasında bu lityum iyon pil biraz güneş enerjisi depolayabildi ve az miktarda enerji üretebildi. Araştırmacılar bu atılımın kendi kendini şarj edebilen ‘hibrid solar pillerin’ önünü açabileceğini düşünüyorlar fakat hala önlerinde engeller bulunuyor.

Mesela teknolojinin şu anki durumu sadece bataryaya enerji çekilmesine yarıyor, çekilen enerji herhangi bir cihazda kullanılamıyor. Kısacası şarj edilen pilde bulunan enerji şimdilik tamamen kullanışsız. Araştırmacılar yaptıkları açıklamada henüz araştırmanın çok başında olduklarını söylerlerken aynı zamanda böyle bir teknolojinin başarılı olması halinde akıllı telefonların yeniden tasarlanması gerektiğini belirttiler. Yani bu süreç aslında oldukça uzun bir süreç.

Akıllı telefonların harcadığı enerjinin tümü güneş enerjisinden sağlanamasa bile, en azından bir kısmın güneşten sağlanması faydalı olacaktır. Bu sayede insanlar en yakın prizin yanında oturmak yerine biraz dışarıya çıkabilecekler.