Birkaç Saniyede BMW Çalınabilir mi?

Hırsızlar BMW’nin anahtarsız modellerinden birini saniyeler içinde çalmayı başardı. Anahtarsız araçların rahatlığı aracınızı kaybetmenize yol açabilir.

4 Nisan’da bir güvenlik kamerası arabanın etrafında dolaşan ve ellerinde bir çeşit çantayı evin ön kapısına yakın tutan iki kişiyi görüntüledi. Daha sonra bu iki kişi bir BMW çalmayı başardı. Bu olaydan sadece birkaç gün sonra benzer bir olay İngiltere’de Mercedes çalınmasıyla yaşandı.

Söz konusu araba £60,000 değerindeki bir BMW X5. Olayda bu araç sahipleri uyurken bulunduğu yerden çalındı. CCTV görüntüleri incelendikten sonra çıkan bulgulara göre iki hırsızın ellerinde bulunan ve ön kapıya yakın tuttukları çantada gelen sinyali genişleyen bir verici bulunuyor. Bu sayede evin içindeki araba anahtarından gelen sinyal hızsızların arabayı çalmalarına sebep oluyor. Bu araç modelinde kullanılan anahtar çeşidi kullanıcılar için kolaylık sağlıyor. Çünkü anahtarın bulunduğu kişi araca yaklaşırsa araç otomatik olarak kilitlerini açıyor ve sürüş için hazır bekliyor.

Bahsi geçen iki araçta Essex’ten çalındığı için bu hırsız çetesinin yüksek fiyatlı araçları hedef aldığı söylenebilir. Bir güvenlik uzmanı olan Ray Anderson buna benzer hırsızlık vakalarının dördüncü kez bildirildiğini açıkladı. Anderson’ın tavsiyesi ise böyle bir anahtar çeşidi kullanan araç sahiplerinin, evdeyken anahtarlarını metal bir kutuya veya buzdolabı gibi bir yere koymaları. Çünkü metal sürekli olarak yayılan sinyalleri engelleyebilir.

image-bmw

Çalınan aracın sahipleri araçlarının çalındığını ancak sabah uyandıklarında fark edebildiler. Kimliklerinin gizli tutulmasını isteyen aile yine de bu olayın basında yer almasına izin verdi çünkü benzer olaylara karşı diğer araç sahiplerini uyarmak istediler.

Güvenlik kamerasına yakalanan görüntülerin bir kısmını aşağıda bulabilirsiniz: