Netflix’e Fidye Yazılım Saldırısı

Görünüşe göre DarkOverLord Netflix için geri döndü. Yakın bir zamanda Netflix’e saldıran DarkOverLord popüler Netflix dizilerinden ‘Orange is the New Black’ dizisinin henüz çıkmayacak olan 5. sezonunu yasadışı olarak internet üzerinden paylaştı.

Çıkan son haberlere göre DarkOverLord Netflix’in popüler dizilerinden biri olan Orange is the New Black dizisinin henüz yayınlanmamış 5. sezonunu eline geçirmeyi başardı ve Netflix’ten miktarı basına açıklanmamış bir fidye ödemesini talep etti. Eğer fidye ödenmezse popüler dizinin 5. sezonunu internet üzerinden herkesle paylaşacağını da belirtti.

image-orange-is-the-new-black

DarkOverLord tarafından Netflix’e bırakılan mesaj ise şöyle:

image-message

Asıl haber ise bundan daha korkunç. Söylenenlere göre buradaki tek hedef Netflix değil. DarkOverLord’un diğer stüdyolara da saldırdığına dair haberler bulunuyor. Bu da demek oluyor ki popüler birçok diziye ve filme de sahip olabilir.

Her ne kadar elinde başka filmler ve diziler olsa da görünüşe göre DarkOverLord bütün dikkatini Netflix’e vermiş gibi gözüküyor. Kendisini kanıtlamak için olsa gerek, popüler dizinin 5. sezonunun 1. bölümünü yayınladığını iddia etti fakat bu iddia henüz doğrulanmış değil.

DarkOverLord’u tanımıyorsanız size geçen sene WestPark Capital yatırım bankasına saldıran ve yetkililerden fidye talep eden bilgisayar korsanı olduğunu söyleyebiliriz. Aynı bilgisayar korsanı ABD’deki 34.000 hastanın sağlık veri tabanına saldırmakla ve Dark Web üzerinden 20 BTC ($29020) karşılığında satmakla sorumluydu.

Netflix’in fidye ödeme talebini reddetmesinden hemen sonraki gün DarkOverLord PirateBay üzerinden dizinin 2-10 bölümlerini torrent linkiyle paylaştığına dair bir açıklama yaptı.

image-darkoverlord

Bu kesinlikle Netflix’in fidyeyi ödemediğini ve durumun üstesinden gelmek için hiçbir şey yapmadığını gösteriyor.

Peki Sorun Ne?

Bir dizinin veya filmin resmi yayınlanma tarihinden önce illegal olarak yayınlanması oldukça rahatsız edici bir durum. Ayrıca bir dizinin veya filmin resmi olarak yayınlanmadan önce internete sızdırılması ilk defa yaşanmıyor.

İnternetteki birçok kişi her ne kadar yasadışı olarak erkenden yayınlanan bu dizilerin sıkı takipçisi olsa da bilgisayar korsanları tarafından verilen indirme linklerini kullanmaktan çekiniyorlar. Çünkü artık birçok kişi bu linklerde dizinin ve filmin yanında zararlı yazılımlarında bulunabileceğinin farkında.

İzleyiciler bu dizileri ve filmleri indirmeyip izlemiyor olsa da bu hiçbir şey yapılmayacak anlamına gelmiyor. Yapılması gereken şey: gelecekte yaşanabilecek saldırılara karşı Netflix’in ve diğer tüm stüdyoların siber güvenlik konusunda kendileri geliştirmeleri.