Windows 10’nun Yeni Sürümü: Windows 10 S

Microsoft Windows 10’nun yeni bir sürümünü piyasaya sürüyor: Windows 10 S. Bu yeni sürüm Windows’un eğitim için kullanacağı işletim sistemlerinden biri olarak tanıtıldı. Görünüşe göre bu sürüm Chrome OS’a bir cevap olarak geliyor.

Microsoft Windows’un şefi olan Terry Myerson’ın açıklamasına göre Windows 10 S’te çalışan her şey Windows Market’ten indiriliyor. Bu masaüstü uygulamalarının Windows 10 S’te çalışmayacağı anlamına gelmiyor ancak bu uygulamaların çalışabilmesi için Windows Market’e özel tasarlanıp, markette listelenmeleri gerekiyor.

image

Tanıtım sırasında Myerson Windows 10 S’in tıpkı Windows 10 gibi çevre birimleri ve aygıtları başarıyla desteklediğini gösterdi. Myerson ayrıca ilginç bir şekilde Windows 10 S için varsayılan duvar kağıdının düzenlendiğini belirtti. Yapılan açıklamaya göre Windows 10 S, Windows Market’te bulunan herhangi bir tarayıcıyı çalıştırabilecek. Tanıtımda Google’a gönderme yapılarak, eğer Google tarayıcısı olan Chrome’u markette listelemeye istekli olursa Windows 10 S cihazlarda Chrome kullanılabileceği eklendi. Chrome Windows Market’e eklenmezse Microsoft’un kendi tarayıcısı olan Edge’e ve eğitim uygulamalarına yönelmesi gerekecek.

image2

Yine tanıtımlarda gösterildiğine göre Microsoft Windows 10 S’te oturum açma işlemini de biraz değiştirdi. Windows 10 S’te bir öğrencinin ilk defa giriş yapması ve kullanıma hazır duruma gelmesi yaklaşık 15 saniye sürecek, bu da Windows 10 Pro’da bulunan oturum açma işleminden çok daha hızlı. Başka bir özellik olarak Windows 10 S, USB sürücü ile önceden belirlenmiş tercihlerle işletim sistemi çalıştırabiliyor. Kısacası Windows 10 S, bütün ihtiyaçları önceden algılar ve eğitim için gerekli bütün ayarları hazırlar.

image

Çıkan haberlere göre Microsoft gerçekten eğitim pazarında var olmak istiyor. Bu sebeple öncelikli hedefi Windows 10’un bu yeni sürümünü çalıştıracak cihazları yaratacak PC ortakları edinmek. Bu işletim sistemiyle gelecek cihazlar yaz mevsiminde satışa çıkacak ve fiyatları $189’dan başlayacak. Ayrıca satışa çıkacak bütün cihazlarda Minecraft: Education Edition bulunacak.

image

Windows 10 S işletim sistemi hali hazırda Windows 10 Pro kullanan okullar için ücretsiz olacak ve aynı zamanda Microsoft ekibinden Office 365 eğitimi de ücretsiz verilecek.

Office ürünlerinin tümünün bulunacağı Windows Market’in ve Windows 10 S’in başarılı olup olmayacağı bilinmiyor. Çünkü kısıtlı market imkanları işletim sisteminin kullanıcılar tarafından beğenilmemesine yol açabilir. Eğer Windows Market kullanma zorunluluğunu çok kısıtlayıcı bulursanız bir ücret karşılığında tüm masaüstü uygulamalarını da etkinleştirebiliyorsunuz. Eğer yeni alacağınız bir cihaz Windows 10 S ile birlikte geliyorsa ve siz o işletim sistemini kullanmak istemiyorsanız Windows 10 Pro’ya yükseltebilirsiniz.

Kaynak: theverge.com