Facebook Oculus VR Film Stüdyosunu Kapatıyor

Facebook, California’da Oculus sanal gerçeklik için film ve video içeriği üretmek amacıyla kurulan stüdyosunu kapatıyor.

‘Oculus Story Studio’ kapandıktan sonra kendi materyallerini yaratmayacak fakat başkalarının VR için içerik hazırlamasına yardımcı olacak.

Bahsi geçen stüdyo hazırladığı VR filmleri için daha önce ödüller kazanmıştı. Mesela stüdyoda yapılan Henry isimli film bir Emmy ödülü kazandı.

image

Şirket, oyun dışı içerik üretmek için 50 milyon dolarlık bir fon oluşturdu. Yine şirket tarafından yapılan açıklamaya göre stüdyonun kapanması VR için film yapmaktan vazgeçmek anlamına gelmiyor. Bir blog yazısında şirketin içerik başkan yardımcısı Jason Rubin şu sözleri kullandı:

VR filmlerinin geliştirilmesini kesinlikle destekliyoruz.

Rubin’in açıklamasına göre şirket, bu iş ayırdığı parayı özgün içerik yaratmaya çalışmak yerine, hali hazırda VR için içerik geliştirmeye çalışan kişilere yardım etmek için harcamaya karar vermiş. Ayrıca şirket olarak oyun geliştiricilerine ve VR film yapımcılarına yardımcı olmak için 250 milyon dolar harcayacaklarını da ekledi.

Facebook’un Oculus bölümü her ne kadar içerik oluşturmaya devam etmeyecek olsa da diğer içerik geliştiricileri için yazılım ve donanım geliştirmeye devam edeceğini açıkladı.
Bugüne kadar VR içerik geliştirme bölümünde çalışan kişilerin ise Facebook’ta başka bölümlere başvurabilecekleri veya başka işler arayabilecekleri belirtildi.