Hindistan’ın Biyometrik Sistem Verileri Sızdırıldı

Hintliler teknoloji konusunda gelişmiş olarak bilinseler de kullandıkları Aadhaar sistemi problem yaratıyor.

Vatandaşların kişisel bilgilerinin yanlış ellere geçmesi Hindistan’ın başına büyük dertler açabilir. Raporlara göre hükümete ait web sitelerde vatandaşların kişisel bilgilerinin korunması gerekiyordu fakat bunun yerine sızdırıldılar. Sızdırılan veriler arasında vatandaşların isimleri, adresleri, doğum tarihleri, PAN kart bilgileri, Aadhaar kart numaraları bulunuyor ve kötü haber şu ki bu kişisel ayrıntılar basit bir Google aramasıyla bulunabilir.

The Wire tarafından yapılan açıklamaya göre yaklaşık 130 milyon Hint vatandaşının verileri internete sızdırıldı. Sızdırılan kişisel bilgiler kimlik hırsızlığına, mali dolandırıcılığa ve gizlilik problemlerine sebep olabilir.

image

Bangalore merkezli İnternet ve Toplum Merkezi (BDT) tarafından yayınlanan raporda sızdırılan verilerin tamamının geri dönüşü olmayan bir tahribat yarattığı ve bütün bunların büyük bir mali dolandırıcılık fırsatı yarattığı belirtildi.

Aadhaar’ın Problemi Ne?

Hindistan hükümetinin Hindistan’da yaşayan her insanı tanımlamak için kullandığı bir sistem olan Aadhaar kendi türündeki programlar arasında en büyük olanıdır. Fakat görüldüğü üzere büyük bir kusuru da bulunuyor.

Aadhaar sistemi Hindistan’da yaşayan herkese birbirinden farklı kimlik numaraları atar ve bunları vatandaşların parmak izleri ve iris taramalarıyla birlikte Hindistan’ın Kimlik Doğrulama Kurumu (UIDAI) tarafından saklanır. Aadhaar ile ilgili problem şu: Aadhaar numaraları parmak izleri ve iris taramaları ile doğrulanamıyor. Örneğin herhangi biri başka bir vatandaşın Aadhaar numarasıyla birlikte adres gibi bilgileri doğru verirse bu kişinin dolandırıcılıktan yakalanma olasılığı çok düşüktür. Sadece bu örnek bile 130 milyondan fazla kişinin bilgilerinin çalınmasının nelere yol açabileceğine dair bir fikir verebilir.

Konu ile ilgili haberler internette yayınlanmaya başladığı andan itibaren şimdiye kadar Hindistan hükümeti büyük çaplı sızıntıyı engellemek için herhangi bir eylemde bulunmadı. Herkes Hindistanlı yetkililerin konu hakkında bir şeyler yapmasını bekliyor ve elbette böyle bir sızıntının tekrar yaşamamasını sağlamak için gerekli önemlerin alınması gerekiyor.

Konu ile ilgili tam rapora buradan ulaşabilirsiniz.