Endüstriyel Robotlar Hacklendi

Başka bir IoT felaketi: araştırmacılar endüstriyel robotları hacklemeyi başardı.

Trend Micro’nun IT Güvenlik araştırmacıları yayınladıkları bir araştırmada fabrikalarda bulunan endüstriyel robotların nasıl hackleneceğini ve bunun sonucunda kötü niyetli kişiler tarafından ne amaçlarla kullanılabileceğini gösterdiler. Aslında yapılan araştırma IoT cihazlarındaki güvenlik kusurlarını göstermek içindi. Bu sayede IoT cihazlarına çok acil güvenlik geliştirmeleri yapılması konusunda gerekli kişiler teşvik edilebilecekti.

Testte kullanılan robotlar ABB, Kawasaki, Fanuc ve Yaskawa gibi firmalar tarafından yapılan robotlardı. Trend Micro araştırmacıları yaptıkları testlerle bu firmalara ait robotların, bilgisayar korsanları tarafından nasıl ele geçirilip, çalışma mekaniklerinin değiştirilebileceğini gösterdi.

Artık herkesin bildiği gibi endüstriyel robotlar şirketlerin araba, gemi, uçak ve akıllı telefon gibi birçok teknolojik aracı yapmalarına çok yardımcı olabiliyor. Böyle bir ortamda robotların nasıl çalıştığına dair bilgisayar korsanları tarafından yapılan bir değişiklik büyük bir tahribata değilse de bazı ciddi sorunlara yol açabilir. Örneğin araştırmacılar ABB tarafından yapılan robotlara müdahale edip, onların çalışırken hata vermesine sebep olabildiler.

image1

Testler sırasında araştırmacılar birçok farklı marka robotun hatalar vermesine sebep olabildiler. Ayrıca çok küçük bir ihtimal bile olsa da robotlara fidye yazılım yerleştirilebileceğini buldular. Yapılan müdahaleler sadece robotların çalışmayı bırakmasına sebep olmuyor elbette. Aynı zamanda saldırıların sonucunda robotların parçalarına zarar verilebilir, bütün kontrol ele geçirilebilir ve hatta robotların etrafında çalışan kişilere bile zarar verilebilir. Bütün bunların yanında bilgisayar korsanları şirketlere ait gizli bilgileri de çalabilir çünkü bahsi geçen endüstriyel robotların hepsi internet bağlantısına sahip.

Benzer bir saldırının askeri veya nükleer bir üsse yapıldığını hayal edin.

İyi haber şu ki, güvenlik firmaları bu güvenlik açıklarının bazılarının düzeltilmesinin oldukça kolay olduğunu açıkladılar. Hali hazırda Trend Micro araştırmacıları robot üreticileriyle iletişimde olduğu için güvenlik açıkları hakkında daha fazla bilgi verilmedi. Sorunların yakın bir zamanda çözülmesi bekleniyor.

Kaynak: hackread.com