Şarj Edilebilir Çinko Pil Geliştirildi

ABD Deniz Kuvvetleri, lityum iyon teknolojisini değiştirmek için bir atılım olarak değerlendirilebilecek bir şey üzerinde çalışıyor: şarj edilebilir çinko pil. Çinko yanmaya karşı lityum iyondan daha dayanıklı olduğu için gelecekte akıllı telefonlarda kullanılabilir.

Bilim insanları lityum iyon teknolojisinin sahip olduğu güvenlik risklerini en aza indirgeyebilecek başka bir pil teknolojisini geliştirmeye çok yaklaşmış olabilir. Eğer bu piller başarıyla geliştirilebilirse geleceğin birçok teknolojik cihazında güvenle kullanılabilecek. ABD Deniz Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (NRL) kimya bölümü araştırmacıları tekrar şarj edilip, kullanılabilen çinko esaslı bir pil yarattığını iddia ediyor.

Çinko, günümüzde tek kullanımlık pillerde zaten kullanılıyordu ancak tekrar şarj etme uygulamaları için uygun değildi. Bunun nedeni için kısaca çinko pillerin tekrar şarj etme denemelerinde kısa devre yapması diyebiliriz.

Söylenenlere göre araştırmacıları bu problemi çözmek için toz halinde çinko kullanmak yerine 3D çinko “sünger” geliştirdiler. Bu şekilde pildeki elektrik yükü daha iyi dağıtılabilecek.

Bu araştırmanın sonucunda lityum iyon pillerin sahip olduğu kapasitenin aynısını yine lityum iyon pillerin sahip olduğu yangın riski olmadan karşılayabilecek çinko esaslı bir batarya geliştirilmiş oldu.

Projenin kıdemli bilim insanı ve baş araştırmacısı Debra Rolison açıklamasında şu sözlere yer verdi:

NRL’deki ekibimiz yeni nesil enerji depolama için elektrotların tasarımına yeni bir mimari yaklaşım getirdi. 3 boyutlu sünger form faktörü, 21. yüzyılda tanınmış bir pil malzemesi olan çinkoyu yeniden düşünmemizi sağlıyor.*

‘Ni-3-D Zn’ olarak adlandırılan pil tekrar tekrar şarj edilebileceğini kanıtladı. Teknoloji başarıyla geliştirilebilirse daha güvenli olduğu için lityum iyon pillerin yerini alabileceği düşünülüyor.

Kaynak: ibtimes.co.uk