Android: Aylarca Kapatılmayacak Büyük Güvenlik Açığı

Android’de bulunan bir açık, neredeyse bütün Android kullanıcılarını zararlı yazılımlara karşı savunmasız bırakıyor. İşin kötü tarafı ise şu: Google durumun farkında fakat güvenlik açıklarının ‘Android O’ sürümüne kadar düzeltilemeyeceğini açıkladı.

Android işletim sisteminde bulunan bir güvenlik açığı Android kullanıcılarının %40’ını birçok farklı zararlı yazılıma (ransomware, malware, adware vb.) karşı savunmasız bırakıyor. Bu büyük tehlikeye rağmen Google bu güvenlik açığının aylar boyunca düzeltilmeyeceğini açıkladı.

Bahsi geçen açık Android’in 6.0.0 (Marshmallow) sürümü ve bundan önceki sürümlerde bulunuyor ve istatistiklere göre Android kullanıcılarının yaklaşık %38.3’ü bu güvenlik açığı bulunan sürümleri kullanıyor. Google’ın yaptığı açıklamada bu güvenlik açığının ‘Android O’ sürümünün piyasaya sürülmesiyle çözüleceği belirtildi.

Check Point firmasındaki uzmanlara göre sorun bir Google politikasından kaynaklanıyor. Araştırmacılara göre bu sorunun var olması Android kullanıcılarının bilgisayar korsanları tarafından yapılabilecek herhangi bir saldırıya daha kolay kanmalarını sağlayabilir. Yine Check Point araştırmacılarının açıklamasına göre zararlı yazılımların %70’i bu tip sorunlar sayesinde kurbanlara ulaştırılıyor. Yani bu sorun kesinlikle küçük bir sorun olarak değerlendirilemez.

Büyük güvenlik açığı önümüzdeki birkaç ay daha var olacağı için araştırmacılar kullanıcıları zararlı olabilecek uygulamalara karşı uyardı. İndirilecek uygulamalar her ne kadar Google Play gibi resmi marketlerden indiriliyor olsa da uygulamanın istediği izinlere çok dikkat edilmeli. Ayrıca uzmanlar indirdiğiniz uygulamaların istediği izinleri kullanıcının doğrudan düzenlemesini gerektiğini de ekliyor.

‘Android O’ için tam çıkış tarihi henüz duyurulmadı fakat Android kullanıcıları bu güvenlik açıklarından kurtulmak için Android O’yu sabırsızlıkla bekliyor.

Kaynak: ibtimes.co.uk