Göz Ameliyatı Yapabilen Robot Geliştirildi

Oxford Üniversitesi oftalmoloji profesörü Dr. Robert E MacLaren, göz cerrahisinin geleceğinin robot teknolojisi olduğunu açıkladı.

Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni bir robotik sistem insan gözü ameliyatını yaparak ilk klinik aşamasını başarıyla geçti. Raporlara göre robot, eğitimli bir insan elinden daha az hata yaparak oldukça karmaşık bir retina ameliyatını başarıyla tamamladı.

Yapılan klinik araştırmada retina membrane ameliyatı geçirecek 12 hasta kullanıldı. Bu hastaların yarısı robot tarafından ameliyat edilirken, diğer yarısı geleneksel yöntem olan bir doktor tarafından ameliyat edildi.

Araştırmanın sonunda robot tarafından ameliyat edilen hastalarda daha az kanama ve daha az retinal hasar gözlemlendi. Çok az kanama sorunu robotla ameliyat edilen hastaların sadece 2 tanesinde görülürken, doktorlar tarafından ameliyat edilen 6 hastanın beşinde hafif kanama yaşandı.

Bahsi geçen klinik araştırma Oxford Üniversitesi oftalmoloji profesörü Dr. Robert E MacLaren tarafından yürütüldü. Dr. MacLaren aynı zamanda araştırma sırasında insan tarafından gerçekleştirilen ameliyatların birkaç tanesini de bizzat gerçekleştirdi. 12 ameliyatın sonrasında Dr. MacLaren, göz cerrahisinin geleceğini robotik teknoloji olduğunu belirtti.

Hollandalı bir oftalmolog olan ve robotun geliştirilmesinde rol oynayan Dr. Marc de Smet’in açıklamasına göre bu klinik araştırma güçlü bir teknolojinin ilk adımları olarak değerlendirilebilir.

Hassas bir operasyonda hastanın güvenliğini sağlayabildik. Tasarlanan robot, bir cerrahtan 10 kat daha hassas hareket edebilir.

Dr. MacLaren bahsi geçen robotun oldukça hassas hareket edebilen mekanik bir el olarak işlev gördüğünü açıkladı. Robot her ne kadar oldukça hassas olsa da cerrah hala kontrolü elinde tutuyor. Yani cerrahlar bir joystick ve dokunmatik ekran kullanarak mekanik ele manevralar yaptırabilirler.

Birçok cerrahın orta noktada buluştuğu fikir ise robotiğin tıp alanında kullanılmasının oldukça heyecan verici olması. Dr. MacLaren robotiğin tıp alanına giriş yapmasıyla birlikte hassas operasyonların daha az hata hatta belki sıfır hata ile yapabileceğini savunuyor.

Kaynak: ibtimes.co.uk