Beyin Dalgaları Hacklenebilir mi?

Güvenlik uzmanları herkesi EEG sinyallerini kullanan aygıtlara karşı uyarıyor.

Yakın bir zamanda bilgisayar korsanları beyin dalgalarımızı algılayabilen cihazlar aracılığıyla düşüncelerimizi hackleyebilir mi? Güvenlik uzmanları duyguları tespit etmek ve cihazları kontrol edebilmek için EGG sinyallerini kullanan aygıtlar konusunda oldukça endişeli. Uzmanlar bu tür cihazların kişisel verilere erişmek için kullanılabileceğini söylüyor.

Günümüz teknoloji dünyası hali hazırda birçok beyin dalgası algılayabilen cihaza ev sahipliği yapıyor. Örneğin Emotiv tarafından tasarlanan $800 fiyatlı Epoch + kulaklık seti, beynin EEG sinyallerini dönüştürerek diğer cihazları kontrol etmeye yarıyor. MIT Technology Review’e göre Epoch + kulaklık seti gibi cihazlar siber suçlular tarafından kişilerin şifrelerini ve diğer özel verilerini tahmin etmek için kullanılabilir.

Alabama Üniversi profesörlerinden Nitesh Saxena’nın bir araştırması bu tür teknolojilerin ne gibi kötü niyetler için sömürülebileceğini gösteriyor. Araştırmada katılımcılar rastgele şifre ve PIN numaraları yazarken bir yapay zeka yazılanlar ile beyin dalgaları arasında bağlantı kurmayı öğrendi. Bir katılımcının yazdığı 200 karakteri izledikten sonra yapay zeka katılımcının yazacağı yeni karakterleri önceden tahmin edebildi.

Elbette yapay zekanın yaptığı bütün tahminler doğru değildi fakat yine de dört haneli bir PIN kodunun tahmin edilme şansını 10.000 kişiden 1 yerine 20 kişiden 1’e düşürdü. Saxena konu ile ilgili şu sözleri söyledi:

Bugünün cihazlarının risk taşıdığını söyleyebilirim fakat ileride daha gelişmiş cihazlarla işler daha tehlikeli hale gelebilir. İnsanların bu gibi cihazları kullanırken gizliliklerini ve güvenliklerini düşünmelerini tavsiye ederim.

Emotiv böyle bir saldırının pratik olmayacağını söyleyerek araştırmanın iddialarını reddetti.

Araştırmacılara göre Epoch + kulaklık seti gibi beyin dalgası algılayan cihazlar günümüzde henüz emekleme aşamasında. Bu da demek oluyor ki ilerleyen yıllarda bu gibi teknolojiler insanlar için daha ciddi güvenlik problemleri yaratabilir.

Alabama Üniversitesinin beyin dalgası algılayabilen cihazlar üzerinde yaptığı araştırma Washington Üniversitesi tarafından da destekleniyor. Washington Üniversitesinde araştırma görevlisi olan Tamara Bonaci’ye göre bu tür cihazlar kimlik avı saldırıları gibi birçok saldırı için kullanılabilir. Hatta bu teknoloji kullanılarak toplanan veriler reklamcılar tarafından bile kullanılabilir.

Facebook ve Neuralink gibi teknoloji devlerinin gelişmiş beyin ara yüzleri üzerinde çalıştığını göz önünde bulundurursak, bu alandaki siber tehditlerin çok yakın bir zamanda gerçek olabileceğini söyleyebiliriz.