Polislere Yardım Eden Yapay Zeka

İngiliz polisler tarafından kullanılmaya başlanacak yapay zeka, bir şüphelinin tutuklanıp tutuklanmaması konusunda karar verilmesine yardımcı olacak.

Durham polisi tarafından kullanılacak bir yapay zeka, öğrenme algoritması sayesinde şüphelilerin zarar verme riskini değerlendiriyor.

Çok yakın bir zamanda İngiliz polisler tarafından kullanılmaya başlanacak olan yapay zeka, bir suç işlediğine inanılan zanlıların tespit edilmesine yardım edecek ve göz altına alınıp alınmayacağına karar verecek.

Harm Assessment Risk aracı (Hart) olarak adlandırılan yapay zekanın öğrenme sistemi şüphelinin polis geçmişini, suçlarını ve demografik bilgileri kullanarak serbest bırakılması halinde tekrar zarar verme olasılığını değerlendiriyor.

BBC’nin haberine göre ‘Hart’ önümüzdeki aylarda İngiltere’nin kuzey doğusundaki polisler tarafından kullanılmaya başlanacak. Bahsi geçen sistem sadece bir suçlunun serbest bırakılıp, bırakılmayacağına karar verilirken kullanılacak.

Sistem tarafından değerlendirilen suçlular düşük, orta veya yüksek risk grubuna dahil edilerek üçe ayrılacak ve polisler düşük risk grubuna dahil olmayan bütün suçluları sorgulayacak.

Hart’ın testleri sırasında düşük risk grubuna dahil ettiği suçlular hakkında %98 doğru tahminde bulunduğu ve yüksek risk grubuna dahil ettiği suçlular hakkında %88 doğru tahminde bulunduğu gözlemlendi.

Polislerin kullanımı için tasarlanan ve ücretsiz olan bu araç, araştırmacıların da belirttiği gibi kesin kararlar için kullanılmayacak. Sadece polislerin karar verme aşamasında yardımcı bir araç olarak kullanılacak.

Hart yalnızca 2008 ve 2012 yıllarında alınan polis kayıtlarına erişebiliyor. Bu da demek oluyor ki bu algoritmadan her zaman faydalanılamayacak. Daha önce suç geçmişi olmayanlar veya başka ülkeden gelen kişiler için Hart’ın tahminlerde bulunması imkansız olacaktır.