Sahte Google Chrome Uygulamasına Dikkat

İnternette dolaşan sahte Google Chrome uygulaması Android kullanıcıları için tehdit oluşturuyor.

Bu olay ile tekrar üçüncü parti uygulama marketlerinden uygulama indirilmemesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Google Chrome hemen hemen her akıllı cihaz sahibinin tercih ettiği tarayıcılar arasında yer alıyor. Ancak eğer Android işletim sistemi kullanıyorsanız Google Chrome indirirken dikkat etmeniz gerekiyor.

Zaten zayıf güvenlik önlemleri ile bilinen Google Play marketten sonra, şimdi de kullanıcıların üçüncü parti uygulama marketlerine yönelmiş olması problem yaratıyor. Çünkü araştırmacılar internette Google Chrome tarayıcısının zararlı bir versiyonunu buldular. Ayrıca araştırmacılara göre bu zararlı versiyon sadece üçünü parti marketlere girmiş olmakla kalmayıp, resmi Google Play markette de bulunuyor olabilir.

SophosLabs araştırmacılarından Rowland Yu’ya göre asıl sorun ünlü uygulamaların sahtelerinin yapılıyor olması değil. Asıl sorun Google Play marketin bu gibi uygulamalara karşı önlem alamıyor olması.

image-1

Yayınlanan raporlara göre Google Chrome tarayıcısının zararlı versiyonu bulaştığı cihazdaki mesajları okuma, mesaj gönderme ve konum sorgulama gibi özelliklere sahip.

Google Chrome’un zararlı versiyonu ilk defa internette görülmüyor. Güvenlik araştırmacıları bu gibi popüler uygulamaların zararlı versiyonlarını daha önce de keşfetmişti. Bu konu ile ilgili asıl sorun kullanıcıların hala üçüncü parti marketleri ısrarla kullanıyor olması. Yu konu ile ilgili şu sözleri kullandı:

Chrome tarayıcının zararlı versiyonunu ilk defa 2015 yılında keşfettik. Bunu kullanıcılara bildirmiş olsak bile onlar hala üçüncü parti marketleri kullanmaya devam ediyor.