Windows Market’te Ubuntu, Suse eve Fedora Linux

Microsoft geçtiğimiz üç yıl boyunca Linux’a olan sevgisini ifade ediyordu ve zaman geçtikte bu sevgisi gözle görülebilir hale geldi.

Geçtiğimiz yıl Microsoft, Bash Shell ve Ubuntu Linux binary’i Windows 10’da destekleyerek birçok habere konu olmuştu. Bu sayede kullanıcıların herhangi bir sanal makine çalıştırması gerekmiyordu.

Çok yakın bir zamanda Microsoft, Seattle’daki Build geliştirici konferansında Linux’un üç farklı çeşidinin Windows uygulama mağazasına geldiğini ve bu sayede kullanıcıların Windows ve Linux işletim sistemlerini yan yana çalıştırabileceğini açıkladı.

Evet, yanlış duymadınız: Ubuntu, Fedora ve Suse Windows mağazasına geliyor.

image

Bu da demek oluyor ki Linux işletim sistemlerini artık herhangi başka bir uygulama kullanmadan Windows aygıtınızda çalıştırabileceksiniz.

Zaten hali hazırda Ubuntu, Windows mağazasında bulunabiliyor. Çok yakın bir zamanda Fedora ve Suse’de Windows mağazasındaki yerini alacak.

Microsoft’un bu hareketi, açık kaynak topluluğuna olan bağlılığını bir kere daha kanıtlıyor. Hatırlarsanız 2013 yılında şirket Visual Studio 2013’ü başlatmıştı. Bir yıl sonra da açık kaynaklı .NET ve 2015 yılında da açık kaynaklı Visual Studio Code Editor’ü kurmuştu.

Linux’un Windows mağazasında bulunacak olması geliştiriciler için bir kolaylık olacak gibi görünüyor. Suse ve Fedora’nın da yakın zamanda mağazadaki yerini almasını umuyoruz.