Bitcoin Tekrar Değer mi Kazandı?

Küresel WannaCry saldırısı sonrasında Bitcoin yıllar sonra tekrar değer kazandı.

Hali hazırda değeri 1.800 dolardan daha fazla günümüzde bir Bitcoin’in değeri WannaCry’ın ortaya çıkması ile artmaya başladı. WannaCry’ın ortaya çıktığı ilk gün değerinde 200 dolarlık artış yaşanan Bitcoin görünüşe göre eski ışıltılı günlerine geri dönüyor.

Çevrimiçi soygunların artması, Silk Road illegal uyuşturucu sitesinin kullanılması ve Mt Gox’un patlamasıyla epey değer kaybeden Bitcoin’in sonu gelmiş gibi görünüyordu. Ancak son birkaç gündür haberlerden düşmeyen 100’den fazla ülkede 200.000’den fazla kuruluşa bulaşan bir fidye saldırısından sonra Bitcoin son birkaç yıldır kaybettiği popülariteyi geri kazanıyor.

New York Times, Bitcoin’den “suçlular tarafından tercih edilen anonim bir dijital para birimi” diye bahsederken Telegraph “Siber suçlular arasında oldukça popüler çünkü izlenemez ve düzensiz” diye bahsetmeyi tercih etti.

Her ne kadar illegal işlerde kullanılmasıyla bilinse de 2017 yılında Bitcoin Japonya’da yasal bir ödeme yöntemi olarak onaylandı. Çin hükümeti de Bitcoin kullanılmasına sıcak bakıyor.

Bazı ülkeler Bitcoin’in kullanılmasına sıcak bakıyor fakat 13 Mayıs’ta başlayan büyük çaplı fidye yazılım saldırısı, Bitcoin’in legal işlerden daha çok illegal işlerde kullanıldığı gerçeğini tekrar gün yüzüne çıkardı.

CyptoCoinsNews yaptığı bir açıklamada saldırganların daha hızlı gelir elde etmek için Bitcoin’in değerini yükseltmiş olabileceklerini belirtti. Hali hazırda böyle manipülasyonlar yapılabildiği biliniyor.