Disney Hacklendi

İddiaya göre bilgisayar korsanları “Karayip Korsanları” filminin henüz beyaz perdeye çıkmamış bölümünü ele geçirmiş ve zamanından önce yayınlamamak için fidye talep ediyor.

Disney’in CEO’su Bob Iger, bu yaz Disney tarafından çıkarılacak Karayip Korsanları filminin bir kopyasının bilgisayar korsanlarının elinde olduğuna dair açıklama yaptı. Açıklamasında fidye talep edildiğini ve eğer istenen miktar ödenmezse filmin yayınlanma tarihinden önce bilgisayar korsanları tarafından yayınlanacağı ile tehdit edildiklerini de belirtti.

Hollywood Reporter’ın haberine göre Iger yaşanan siber saldırı ile ilgili ilk açıklamayı pazartesi günü American Broadcasting Company’nin çalışanlarıyla yaptığı bir toplantıda yaptı. Her ne kadar Iger saldırı esnasında hangi filmin ele geçirildiğini açıklamamış olsa da isimsiz bir kaynak tarafından “Karayip Korsanları” filminin devamı olduğu söylendi.

Yapılan açıklamalarda talep edilen fidyenin miktarı hakkında bir bilgilendirme yapılmamış olsa da Iger’in sözlerine bakılırsa fidye ödenmediği takdirde henüz beyaz perdeye çıkmamış bir film internete sızdırılacak. Disney’in yakın bir zamanda beyaz perdeye çıkaracağı filmler arasında “Arabalar 3” ve “Karayip Korsanları” yer alıyor. Dolayısıyla Karayip Korsanları filminin ele geçirildiğine dair söylentiler doğru olabilir.

Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda Netflix talep edilen fidyeyi ödememişti ve popüler dizilerinden biri olan Orange is the New Black’in 5. sezonu internete sızdırılmıştı. Ayrıca fidye talebi reddedilen bilgisayar korsanı The Pirate Bay dizisinin 10 bölümünü de orijinal yayınlanma tarihinden önce internete sızdırdı.

Kaynak: hackread.com