İntikam İçin Siber Saldırı

Bir kişi eski çalıştığı şirketin hassas verilerini çaldı ve işten ayrıldıktan sonra onları sattı.

İnsanların intikam almak için yapamayacakları şey neredeyse yok. Bu yaşanan olayda buna örnek olarak gösterilebilir. Kaliforniya’da bulunan bir hakim, Yovan Garcia adlı kişiyi şirketten ayrıldıktan 2 hafta sonra ayrıldığı şirkete saldırmakla suçladı.

Bahsi geçen kişi şirketin ağlarına erişmeyi başarıp, şirketin başındaki kişilerin arşivlenmiş e-postalarını ve şirkete ait muhasebe/bordro veri tabanlarını çaldı. Ayrıca şirketin yedeklenmiş verileri de silinmiş ve bozulmuştu. Mahkemede sunulan kanıtlara dayanıldığında Garcia’nın bu olaylarla bağlantısı olduğu görülüyor.

Security Specialists veri ihlali yaşadıktan yaklaşık iki ay sonra, bilgisayar korsanı firmaya ait web sitesini hacklemek için geri döndü ve şirkete ait web sitesinin ana sayfasına bir mesaj bıraktı. Mesajında şirket çalışanlarından şirketle ilgili “utanç verici” ayrıntıları anonygroup@gmail.com adresine göndermelerini istiyordu.

Mahkeme belgelerine göre Garcia, güvenlik uzmanlarının özel ve tescilli yazılımlarını rakiplere satmakla suçlandı. Ayrıca Garcia’nın ayrı bir güvenlik firması sahibi olan James Caspari ile temasa geçtiği belirlendi.

Davayı araştıranlar Garcia’nın kendi şirketini kurduğunu ve diğer şirketten çaldığı verileri kullanarak müşterileri kendi şirketine çekmeye çalıştığını buldular. Mahkemede Garcia, eski işverenine saldırdığına dair iddiaları reddetti fakat Caspari’ye yazılım vermeyi teklif ettiğini kabul etti.

Sonuç olarak ABD bölge hakimi Michael W Fitzgerald Garcia’yı suçlu buldu ve kendisine şirketin yasal masraflarının ödenmesi için 318,661.70 dolarlık para cezası verdi.