WannaCry Saldırısı Devam Ediyor

Günlerdir dünyanın gündeminden düşmeyen WannaCry fidye yazılım saldırısı kurbanlara farklı mesajlar göndermeye başladı. Bu saldırılar yakın bir zamanda sonlanmayacak gibi görünüyor.

WannaCry saldırısı ortaya çıktığı günden bu yana hala dünyadaki tüm kullanıcılara, hastanelere ve diğer iş yerlerine bulaşmaya devam ediyor. WannaCry fidye yazılımına maruz kalmış bazı kurbanlar Twitter üzerinden istenilen büyük miktardaki fidyeyi ödediklerini fakat hala şifre çözme anahtarını beklediklerini belirtiyor. Bazı kurbanların fidyeyi ödediğini iddia etmesine rağmen WannaCry kurbanlara hala fidyeyi ödemeleri gerektiğine dair farklı mesajlar göndermeye devam ediyor.

wannacry-ransomware

Herkesin gözünün üzerinde olduğu WannaCry saldırısı şimdiye kadar 150 ülkede 200.000’den fazla kurbana ulaştı. Güvenlik araştırmacılarına göre kurbanlara gösterilen yeni mesajlar öncesinde zamanlanmış olabilir. Dolayısıyla fidyeyi ödeyen kurbanların dosyalarını geri alıp alamayacakları belli değil.

Hatırlarsanız bu konu ile ilgili ilk haberimizi saldırıdan etkilenen hastanelerle ilgili yazmıştık. İngiltere’deki hastanelere bulaşan WannaCry ilk bulaştığı zaman yaklaşık 300 dolar değerinde Bitcoin talep ediyordu fakat o günden bugüne aynı Bitcoin miktarının değeri 600 doları aştı.

WannaCry saldırısına bağlı olan Bitcoin cüzdanını izleyen bir Twitter botunun yayınladığı tweete göre bu saldırının arkasındaki siber suçlulara toplam 45.95330875 BTC ($84.094.44) tutarında fidye ödemesi yapıldı.

Saldırılarla ilgili herkes farklı kurumları ve kuruluşları suçlarken Microsoft’un NSA ve CIA’e yüklendiği ile ilgili haber yayınlamıştık. Suçlu her kim olursa olsun siz sistemlerinizi güncel tutmayı ve düzenli olarak yedek almayı unutmayın.