Bu Robot Boeing 737 Kullanabiliyor

Bir robot yardımcı pilot Boeing 737’ye iniş yaptırabiliyor ancak yerden o kadar yüksekteyken bir makineye güvenebilir miyiz?

Günümüz uçaklarında otopilot teknolojisi zaten kullanılıyor fakat bilim adamlarının gözü hep daha yüksekte: kalkıştan inişe kadar bütün kontrole sahip olan bir robot. Biliyorsunuz ki uçaklarda otopilot bulunsa bile uçağın uçabilmesi için mutlaka bir insan müdahalesine ihtiyaç duyuluyor. Eğer bilim adamları insan pilotlara ihtiyacı olmayan bir robot geliştirebilirse kendi kendine çalışan yolcu jetleri fikrine bir adım daha yaklaşılmış olacak.

ABD Savunma Geliştirme Araştırma Projeleri Ajansı (Darpa) şu sıralar bir simülatör ile geliştirdikleri robotu test ediyor. Üstelik robot testler esnasında Boeing 737’yi başarıyla uçurmayı ve yere indirmeyi başarmış.

Bir havacılık şirketi olan Aurora Flight Sciences ile birlikte geliştirilen bu teknoloji aslında kokpitte bulunan karmaşık kontrolleri doğru şekilde kullanmayı başarabilen bir robot kol. Aircrew Labot In-Cockpit Automation System (Alias) olarak adlandırılan bu sistem hali hazırda var olan otopilot teknolojisinin çok ötesine geçmektedir.

Henüz uçağı kaldırma konusundaki yetenekleri sorgulanabilir olsa da bu teknoloji şu anda var olan bütün yolcu uçaklarına otopilotu geliştirme amaçlı entegre edilebilir. Bu sayede yolcu uçaklarına ‘auto-land’ özelliğide eklenmiş olur.

Robotta bulunan görüş sayesinde Alias çevresinin farkında olur ve kokpit kontrolleriyle etkileşime girebilir. Ayrıca Alias’ta bulunan ses tanıma özelliği sayesinde insan pilotla da etkileşime geçebilir veya Ailas’a bağlı olan tablet uygulaması ile iletişim kurulabilir.

Her ne kadar teknolojisi geliştiriliyor olsa da 85 tonluk kocaman uçakları bir robota emanet edebilecek miyiz orası meçhul. Fakat sürücüsüz araçların geliştirilmesinden sonra robot sürücülerin insan sürücülerden çok daha başarılı ve güvenli oldukları konusunda fikir sahibi olmuştuk. Neden olmasın, belki birkaç yıl sonra uçaklarımızı da robotların ellerine emanet edebiliriz.

Aurora Flight Sciences tarafından yapılan açıklamada Alias’ın geliştirilmesindeki bir sonraki adımın gerçek uçaklarda denemek olduğu söylendi. Gelişmeleri merakla bekliyoruz.