İngiltere’nin Nükleer Silah Sistemleri Siber Saldırılara Savunmasız mı?

İngiltere’deki Ulusal Sağlık Hizmetinin (NHS) WannaCry ile saldırıya uğramasından sonra benzer saldırıların başka sektörlere de yapılabileceğine dikkat çekiliyor. Bir güvenlik uzmanı sonraki hedefin İngiltere’nin nükleer silahları olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

İngiltere’nin nükleer silahı Trident olarak bilinen tehlikeli silahlardan oluşuyor. Bu kadar tehlikeli bir silah olmasına rağmen bu silahın kullandığı bilgisayarların birçoğunun Windows XP işletim sistemi ile çalıştığı biliniyor.

İngiltere merkezli Serviceteam IT’de çalışan bir siber güvenlik uzmanı olan Sebastian Jesson-Ward’a göre İngiltere’nin sahip olduğu nükleer silahlar bir sonraki hedef olabilir.
Nükleer silahların bulunduğu denizaltılar özellikle limandayken ve açık internete bağlıyken çok daha savunmasızlar.

Jesson-Ward, Daily Star gazetesine 21 Mayıs’ta verdiği röportajda Trident’in bilgisayarlarının Windows XP işletim sistemini kullandığına dair yayın bir bilgi var açıklamasını yaptı. Yine Jesson-Ward’ın sözlerine göre benzer eski işletim sistemlerini kullandığı için NHS ve daha birçok organizasyon da siber saldırılara karşı savunmasız.

Bu söylediklerim şaka değil, gerçekten eski işletim sistemleri ulusal güvenliği tehlikeye atıyor.

İnternete bağlı olmadıklarında, yani limanda bulunmadıkları süre boyunca güvenli sayılırlar. Ama bu denizaltıların limana yanaşıp, açık internete bağlandıklarını da unutmamak gerek.

Yaşanabilecek senaryolar arasında kabus gibi diyebileceklerimizde var. Mesela denizaltı limandayken saldırı yapılabilir ve tekrar denize açılana yani operasyona geçene kadar fark edilmeyebilir.

14 Mayıs’ta İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, nükleer sistemlerin Windows XP çalıştırdığını inkar etmedi. BBC’ye verdiği röportajda ulusal güvenlik nedeniyle denizaltında bulunan sistemler hakkında yorum yapamayacağını belirtti.

WannaCry saldırılarından sonra konu ile ilgili tekrar açıklama yapan Fallon denizaltılarının tamamen güvende olduğuna dair teminat verdi.

Kaynak: ibtimes.co.uk