Florida’da Büyük Veri İhlali

Florida’da yaşayan 16.000 silah sahibinin isimleri açığa çıkarıldı. İsmini gizli tutmak isteyen silah sahiplerinin isimleri gerekli birimlerde gizli olarak tutulduğu için bu veri ihlali oldukça büyük olarak değerlendiriliyor. Ayrıca ihlal kapsamında 469 müşterinin sosyal güvenlik numaralarının sızdırıldığı da iddia ediliyor.

Florida yetkilileri yaptıkları açıklamada bilgisayar korsanlarının eyaletteki 16.000 silah ruhsatı sahibinin isimlerinin çalmış olabileceğini söyledi. 22 Mayıs Pazartesi günü yapılan açıklamada veri ihlalinin müşteri ödeme sistemi aracılığı ile yapıldığı belirtildi. Müşteri ödeme sistemi sayesinde kullanıcılar başvuruları için gerekli ödemeleri yapabiliyorlar.

Bakanlıkta yapılan açıklamada silah ruhsatı olduğunu gizlemek isteyen ruhsat sahiplerinin isimlerinin saldırı esnasında çalındığı söylendi. Ayrıca FDACS’ye göre saldırıda kişilerin isimlerinin yanında 469 müşterinin de sosyal güvenlik numaraları çalındı.

Jenn Meale’nin Tempa Bay Times’a yaptığı açıklamaya göre saldırı muhtemelen iki hafta önce gerçekleştirildi ve firma bu ihlali gerçekleştirdikten 24 saat sonra fark edebildi. Firmaya göre bahsi geçen saldırı yurt dışından geldi.

Firma tarafından yapılan açıklamada isimlerin çalınmasından dolayı kimlik hırsızlığı problemleri yaşanabileceği belirtildi ve aynı zamanda herhangi bir mali verinin çalınmadığına dair teminat verildi.

Firmamız siber güvenliği çok ciddiye alıyor ve bu ihlalde yaşanan kayıpları hafifletmek için hızlı bir şekilde çalışıyor. Firmamız için müşterilerimizin güvenliği ve gizliliği çok önemlidir.

Şirket bilgisayar korsanlarının sisteme nasıl eriştiğine dair herhangi bir açıklama yapmadı. Ayrıca saldırganların kim olduğu da bilinmiyor.

Kaynak: ibtimes.co.uk