Samsung’un Güvenliği Yine İhlal Edildi

HSBC’nin ses tanıma sisteminin kandırılmasından sonra şimdi de Samsung’un Galaxy S8 telefonlarında kullandığı iris tarayıcı kandırıldı.

Almanya’daki Chaos Computer Club’tan bir grup bilgisayar korsanı Samsung Galaxy S8’de bulunan en yeni iris tarayıcıyı teste soktu. Bildiğiniz gibi Samsung Galaxy S8’de bulunan iris tarayıcı telefon sahibinin telefon kilidini açmak için kullanacağı bir kilit sistemi olarak kullanılıyor. Günümüz teknolojilerinde eski yöntemler yerine, biyometrik teknolojilerin kullanılması oldukça yaygınlaştı.

Chaos Computer Club grubu telefondaki iris tarayıcıyı telefon sahibinin fotoğrafını kullanarak kandırmayı başardı. Detaylı olarak anlamak gerekirse araştırmacı grup telefon sahibinin fotoğrafını gözlerine odaklanarak çekiyor ve fotoğrafın lazer baskısını alıyor. Daha sonra fotoğraftaki gözün üzerine lens yerleştiriyorlar ve bu şekilde S8’in iris tarayıcısını kandırıyorlar.

image

image2

İşte hepsi bu kadar! Bu yöntemle Samsung’un iris tarayıcısı kandırılabiliyor. Araştırmacı gruba göre iris tarayıcı kandırma çalışmalarının en pahalı kısmı orijinal Samsung Galaxy S8 almaktı. Ayrıca grubun açıklamasına göre telefon sahibinin fotoğrafı bastırılırken Samsung’un premimum lazer yazıcısı kullanıldı.

Chaos Computer’ın açıklamasına göre iris tarayıcılar diğer biyometrik tarayıcılara göre daha tehlikeli çünkü gözlerimiz her zaman açık. Yani herhangi kötü niyetli biri gözlerimizin fotoğrafını çekebilir ve cihazlarımızda bulunan iris tarayıcıları atlatabilir.