XData Nedir?

WannaCry’dan daha hızlı yayılan XData endişe yaratıyor.

Ukrayna’dan ortaya çıkan bu yeni fidye yazılım, güvenlik uzmanlarına göre gelecek günlerde dünya için büyük bir tehdit oluşturacak. Güvenlik araştırmacıları Ukrayna çapında hızla yayılan XData isimli yeni bir fidye yazılım keşfettiler. Uzmanlara göre XData, geçtiğimiz haftalarda 150’den fazla ülkede binlerde firmaya bulaşan WannaCry’dan daha hızlı yayılıyor.

Eğer WannaCry ile karşılaştırmak gerekirse XData geçtiğimiz hafta WannaCry’a göre 3 kat daha fazla cihaza bulaştı.

ESET’teki güvenlik araştırmacıları saldırganların XData’yı yaymak için sosyal mühendislik tekniklerini kullandıklarına inanıyorlar. Ayrıca yine ESET araştırmacılarına göre XData yönetini kimlik bilgilerini ortaya çıkarmak için Mimikatz isimli bir aracı kullanıyor.

XData Hızla Yayılıyor

Emisoft güvenlik araştırmacıları yaptıkları açıklamada XData’dan dünyayı etkileyebilecek en hızlı ikinci ırk olarak bahsetti.

Wired’ın haberine göre Symantec araştırmacıları XData’nın sadece Ukrayna’da değil ayrıca Rusya’da da oldukça etkin olduğunu doğruladı. Fakat alman güvenlik araştırmacısı Matthias Merkel’e göre XData Ukrayna’ya çok hızlı yayılsa da dünyaya yayılma ihtimali çok düşük.

Henüz XData’dan Gelen Spesifik Bir Fidye Talebi Yok

XData’nın bulaştığı cihazlarda veri kurtarma ile ilgili bilgiler ve diğer fidye notlarında bulunan neredeyse her şey not olarak gösterilse de ödenecek fidye miktarı belirtilmemiş.

MalwareHunter’a göre XData’nın fidye isteme yöntemi farklı olabilir. Yani her bir kurbandan farklı miktarda fidye talep edecek olabilirler.

XData’nın hangi güvenlik açıklarından istifade ettiği ise henüz bilinmiyor.