Chipotle Restoranlarında Malware Bulundu

Chipotle Mexian Grill 26 Mayıs günü, sistemlerinde kredi kartı bilgilerini çalmaya yarayan bir zararlı yazılım keşfettiklerini açıkladı. Bu açıklamaya ek olarak restoran müşterilerine bu problemden etkilenip etkilenmediklerini öğrenmeleri için de bir araç sundu.

Chipotle’nin yaşadığı problemle ilgili haberler basında yer almaya başladığında Chipotle saldırıdan etkilenen restoranlarının sayısını belirtmedi. Ancak restoranlarının büyük bir kısmının saldırıdan etkilendiği düşünülüyor. Chipotle restoranlarının yaptığı açıklamada şu sözler kullanıldı:

Restoranlarımızı etkileyen zararlı yazılım müşterilerimizin kartları POS cihazından geçirildiğinde karttaki manyetik şeritten bilgi toplamak üzere çalışıyor. Çalınan bilgiler arasında kart numarası, son kullanma tarihi, doğrulama kodu ve hatta bazen kart sahibinin ismi bile olabiliyor.

image-chipotle

Zararlı yazılımdan etkilenen restoranların 24 Mart – 18 Nisan 2017 tarihleri arasında savunmasız olduğunu keşfettik. Ayrıca Chipotle restoranlarının başka bir restoran zinciri olan Pizzeria Locale isimli restoranları da işlettiğini söylemek gerekir. Pizzeria Locale restoranları da aynı saldırıdan etkilendi.