British Airways Uçuşları İptal

Bilgisayar sistemlerinde yaşanan bir problem yüzünden bütün British Airways uçuşları iptal edildi.

Uzun bir zamandır gündemi işgal eden WannaCry haberlerinden herkes bezmiş durumda. Hatırlarsanız İngiltere’deki hastanelerin alt yapısı WannaCry yüzünden kullanılamaz hale gelmişti. Şimdi raporlara göre British Airways tüm uçuşlarını iptal etmesine sebep olan bir hizmet kesintisi yaşıyor.

Havayolu şirketinin yaptığı resmi açıklamada Londra’nın en büyük iki havaalanı olan Heathrow ve Gatwicks’ten Cumartesi günü yapılacak bütün uçuşların “büyük bir IT sistem arızası” yüzünden iptal edildiğini belirtti.

Bu sabah IT sistemlerimizde yaşadığımız büyük bir problem dolayısıyla günün geri kalanı boyunca Heathrow ve Gatwick’e gelen ve giden tüm uçuşları iptal ettik. Bugün uçuşu olan kişileri bir sonraki planlanan uçuşlara yerleştirmek için çalışıyoruz. Uçuşu gerçekleştiremeyen müşterilerimizin bilet paraları geri ödenecektir.

Yetkililer tarafından bunun bir siber saldırı olup olmadığıyla ilgili bir açıklama yapılmadığı gibi aynı zamanda hangi IT sisteminin problem çıkardığı da belirtilmedi. British Airways’ın CEO’su Alex Cruz şu açıklamayı yaptı:

IT ekiplerimiz sorunu düzeltmek için yorulmadan çalışıyorlar. Sorunun güç kaynağından kaynaklandığını düşünüyoruz. Henüz sizlere iyi bir haber veremediğim için üzgünüm ama ekiplerimizin sorunu en kısa sürede çözeceklerini garanti ediyorum.

image1

Uçuşların iptal edildiği havaalanlarından da uçuşların iptalini doğrulayan açıklamalar gecikmedi.