ABD Uçuşlarda Laptop Yasağını Genişletebilir

ABD seçimlerinden sonra ABD’nin göçmenlik politikasında ani değişiklikler oldu. Vize başvurusu yapanlardan sosyal medya bilgilerinin istenmesi, yerli halk için yüz tanıma sistemlerinin kurulması ve 10 ülkeden fazla ülkenin dizüstü bilgisayarlarını uçuşlarda kullanmasının yasaklanması gibi birçok değişiklik yaşandı.

John Kelly yaptığı bir röportajda yapılan uçuşlardaki dizüstü bilgisayar kullanım yasağını genişletmeyi planladığını açıkladı. Eğer bahsi geçen yasaklanırsa uçuştaki yolcuların dizüstü bilgisayar taşımasına izin verilmeyecek.

Pazar günü Fox News’de yayınlanan röportajda General John Kelly, elektronik cihazların güvenlik için gerçek bir tehdit oluşturabileceğine inandığı için yasağın genişletilebileceğini söyledi.

Gerçek bir tehdit var. Özellikle havacılık için çok sayıda tehlike var. Teröristlerin gerçekten takıntılı olduğu şey bir Amerika malı olan uçağı ele geçirmek, özellikle bu uçağın içi Amerikalı vatandaşlarla doluysa.

Generalin belirttiği sebepler yüzünden ABD sınır güvenliğinin güçlendirilmesi için var olan yasak genişletilecek gibi görünüyor. Ancak insanların birçoğu bu yasağı memnuniyetle karşılamadı. Yolcuların yasaktan şikayet etmelerinin tek sebebi, uçuş esnasında zaman öldürmek için yapacak bir şeyin olmaması. Özellikle uzun mesafe yolculuk yapanlar bu yasaktan hiç memnun değil.

21 Mart itibariyle yasak birkaç ülkeyi kapsayacak şekilde yürürlüğe girdi. Yasak sekiz ülkedeki on havaalanından gelen uçuşlarda yolcuların elektronik cihaz getirmesini yasaklıyor ve var olan cihazların kontrol edilmesini sağlıyor.

Yasağın uygulanacağı ülkeler ve şehirler arasında Dubai, Abu Dhabi, İstanbul, Kuveyt, Mısır, Kahire, Ürdün, Cidde, Riyad, Fas, Katar, Doha, Suudi Arabistan ve Amman bulunuyor.

Bazı ülkelere karşı böyle yasakları destekleyen tek ülke ABD değil. İngiltere de benzer bir yasa düzenledi ve bazı ülkelerde dizüstü yasağını uygulamaya koydu.