Çalıntı Xbox Hesapları Satışa Sunuldu

Çinli bir web sitesi oyun içi para birimi kullanan Xbox hesaplarına saldırdı. Microsoft siteye konu ile ilgili dava açtı.

Oyun içi para birimleri oyuncularda büyük bir bağımlılık yaratıyor ve bu parayı kazanmak oldukça zor. Her nasılsa Çinli bir web sitesi oyun içi para birimlerini inanılmaz indirimlerle satıyordu.

IGSKY isimli web sitesi normalden daha uygun fiyata oyun içi para birimleri satıyordu. Satılanların çok ucuz olduğunun fark edilmesinden sonra aynı web sitesinin kredi kartıyla oyun içi para birimi satın alan oyuncuların Xbox hesaplarına saldırdığı öğrenildi. Neyse ki durum fark edildi ve Microsoft bahsi geçen web sitesine dava açtı.

image

Eğer sizinde Xbox hesabınız varsa ve kredi kartınızı oyun içi para birimi almak için kullandıysanız hesabınız ele geçirilmiş olabilir.

Web sitesi oyun içi para birimi veya herhangi başka bir şey almak isteyen kullanıcılara hesap bilgilerini ve kredi kartlarını istiyor. Daha sonra bu bilgileri daha fazla oyun içi para almak için kullanılıyor ve alınan paralar diğer oyunculara satılıyor. Yani IGSKY müşterilerine ucuz para birimi satmak için diğer müşterilerinin kredi kartı bilgilerini kullanıyor. Microsoft açtığı davada bahsi geçen web sitesinin bu yolla yaklaşık 2 milyon dolar kazanmış olabileceğini iddia ediyor.

Microsoft yaptığı açıklamada bahsi geçen web sitesi hakkında bilgi toplamanın oldukça zor olduğu belirtti. Gerekli kanıtları toplamak için Microsoft’un FIFA oyunu için oyun içi para birimi alması gerekti. Şirke 11.000 FIFA puanı satın aldı ve bunun için 60 dolar ödeme yaptı. Daha sonra yine 11.000 puan için 60 dolar değil 127 dolar çekildiği fark edildi. Bundan sonra da elindeki kanıtlarla birlikte Microsoft IGSKY’yi dolandırıcılık suçuyla dava etti. IGSKY’nin bağlı olduğu ana şirket Gameest de aynı suçlamalarla davada yer alıyor.