Bilgisayar Korsanları Reklam Panosu Hackledi

İngiltere’deki Liverpool One alışveriş merkezindeki reklam panolarına 29 Mayıs günü siber saldırı gerçekleştirildi. Saldırıyı kimin yaptığı bilinmiyor.

Elonex markalı reklam panosunda şu mesaj görüldü:

image

Yapılan saldırının görüntüleri Twitter ve Reddit’te paylaşıldı. Birçok kişi saldırıdan sonra bırakılan nazik mesaj hakkında yorumlar yaptı.
Bir Liverpool One sözcüsü şu açıklamayı yaptı:

Şu anda reklam panolarımız kim olduğunu bilmediğimiz biri tarafından kontrol ediliyor. Durumu çözmek için araştırmalarımız hızla devam ediyor. Reklam panomuzda bize ait olmayan bir mesajı gördüğümüzde derhal panoyu devre dışı bıraktık.

Bilgisayar korsanları mesajın altına imza olarak #JFT96 yazmıştı. Bıraktıkları imza 1989’da yaşanan Hillsborough felaketinin ardından “96 için adalet” cümlesinin kısaltması olarak kullanılmıştı.

Elonex firmasının sözcüsü BBC’ye yaptığı açıklamada Liverpool One alışveriş merkezinde yaşanan olayı doğruladı. Ayrıca yapılan saldırıda herhangi bir gizlilik ihlali yaşanmadığı için mutlu olduklarını da belirtti.

Liverpool One alışveriş merkezinin sözcüsü başka hiçbir reklam panosunun saldırıya uğramadığını açıklasa da Twitter’da bazı kullanıcılar alışveriş merkezinde hala kullanım dışı reklam panolarını olduğunu göstermek için fotoğraflar paylaştı.

Reddit’te konu ile ilgili yapılan yorumlardan birinde bu gibi bir saldırının kötü niyetli kişiler tarafından yapılmış olsa oluşabilecek negatif durumlara değinildi.