Google Chrome Tarayıcıda Bug Var

Google Chrome’da bulunan bir bug web sitelerinin gizlice ses ve video kaydı yapabilmesine olanak sağlıyor. Google durumu düzelteceğini fakat bunu bir güvenlik açığı olarak görmediğini belirtti.

Bildirilenlere göre Google Chrome tarayıcıda var olan bir bug web sitelerinin gizlice ses ve video kaydı yapabilmesine olanak sağlıyor. Üstelik bunları yaparken kullanıcılara herhangi bir uyarı veya sinyal göstermiyor. Her ne kadar kullanıcıların ses ve video özelliklerine izin vermiş olması gerekiyorsa da güvenlik uzmanları bunun potansiyel bir tehlike olabileceğini düşünüyor.

Bahsi geçen hatayı fark eden ve Google’a bildiren kişi AOL geliştiricilerinden Ran Bar-Zik. Bununla birlikte Google kendisine bildirilen bu sorunun güvenlik açısından bir tehdit yaratmadığını ve problemin kısa sürede düzeltilemeyeceğini düşünüyor.

Genellikle Google Chrome üzerinde ses veya video kaydı yapılırken, bunun yapıldığını kullanıcıya bildirmek için ekranın bir yerinde “kırmızı nokta” görünür. Fakat Bar-Zik keşfettiği hatada bu kırmızı noktanın kullanıcıya gösterilmediğini açıkladı.

Google her ne kadar bunun bir güvenlik açığı olmadığını düşünse de problemi çözmek için gerekli çalışmalara başladı. Ancak Bar-Zik Google’ın böyle bir sorunu küçümsediğini düşünüyor. Bar-Zik’e göre bu hata büyük güvenlik problemlerine yol açabilir.

Google Chrome kullanıcılarının böyle bir hatadan negatif olarak etkilenmemesi için girdikleri web sitelerinde verdikleri izinlere dikkat etmeleri gerekiyor. Zaten her durumda herhangi bir şeye izin verirken dikkatli olmanız gerekiyor fakat casuslukla ilgili sorun yaşamamak için özellikle mikrofon ve kamera izinlerinize ekstra dikkat etmelisiniz.