Çin’in Siber Güvenlik Yasaları Sıkılaşıyor

Çinli yetkililer yaptıkları açıklamada ülkede bulunan siber güvenlik yasalarının sıkılaşacağını belirtti. Yeni siber güvenlik mevzuatına göre ülkede faaliyet gösteren yabancı şirketler kısıtlanacak.

Yani kanun 1 Haziran’da yürürlüğe giriyor ve kullanıcıların kişisel verilerinin toplanmasını/satılmasını yasaklıyor.

Yeni yasa kapsamında yabancı şirketlerin bilgi depolamak için Çin’deki sunucuları kullanması gerekiyor. Ayrıca şirket müşterileri talep ederse müşterilere ait kişisel bilgiler silinecek.

Her ne kadar bilgi güvenliğini arttırma amaçlı bir yasa olsa da daha şimdiden uluslararası ticaret grupları bu yasanın uygulanmasına karşı temyiz başvurusunda bulundu.

Avrupa’nın ticari çıkarlarını temsil eden bir grubun CAC’a (Cyberspace Administration of China) yazdığı bir mektupta bu yeni yasanın “büyük belirsizliklere ve uyumsuzluklara” yol açacağı konusunda uyarılarda bulunuldu.

Çin’deki Avrupa Birliği Ticaret Odası yasanın zayıf yönleri olduğunu ve gerekli tartışmaların yapılabilmesi için yasanın çıkışının ertelenmesini istedi. Ancak CAC yasanın planlandığı gibi bugün yürürlüğe gireceğini söyledi. CAC web sitesinde yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

Yasanın amacı yabancı şirketleri kısıtlamaktan ziyade ulusal siber güvenliğimizi korumaktır.

Yeni yasanın getirileri bu kadarla sınırlı değil. Aynı zamanda çevrimiçi haber içerikleri düzenleyen şirketleri de sıkı denetimlere sokuyor. Mesela çevrimiçi haber yayınlayan, paylaşan veya düzenleyen şirketler bunları yapabilmeye devam etmek için devlet tarafından verilen bir lisansa ihtiyaç duyacak. Lisansa sahip olmayan şirketlerin çevrimiçi haber yapmasına izin verilmeyecek. Bu tedbirlerin alınması CAC’ye göre “internet haberlerinin sağlıklı ve düzgün olmasını” teşvik edecek.