Plastik Cerrahi Hastalarının Fotoğrafları Sızdırıldı

Kaunas Litvanya merkezli Grozio Chirurgija klinikleri yakın bir zamanda siber saldırıya uğradı. Klinik hastalarının binlerce fotoğrafı Tsar Team olarak bilinen bir grup tarafından internete sızdırıldı.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre yaklaşık 25.000 fotoğraf sızdırıldı. Fotoğrafların içeriğini ise tahmin edebilirsiniz: plastik cerrahi hastalarının ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafları. Yani uygunsuz fotoğraflar da diyebiliriz.

image1

Fidye Talebi

Tsar Team grubu Almanya’da, İngiltere’de, Norveç’te, Danimarka’da ve diğer ülkelerde bulunan çeşitli kliniklerden fidye talep ediyor.

Polisin açıklamasına göre kliniklerden alınan fotoğrafların bir kısmı mart ayında internete sızdırıldı. Ayrıca Litvanya Ceza Dairesi Genel Sekreter Yardımcısı tarafından yapılan açıklamada bu yapılanın kanun dışı olduğu ve cezasız kalmayacağı söylendi.

Bu vakada fidye sadece kliniklerden talep edilmedi. Aynı zamanda fotoğraf sahiplerine de ulaşılıp, onlardan da kişi başı €2000 fidye talep edildi.

image2

Saldırgan grup fidye talepleri yerine getirilmezse geri kalan fotoğrafları da internete yaymakla hem klinikleri hem de kurbanları tehdit ediyor. Ayrıca internete yayacakları tek şeyin fotoğraflar olmadığını ayrıca hastaların sosyal güvenlik numaraları, pasaport bilgileri gibi hassas bilgileri de internete sızdıracaklarını söylüyorlar.

Saldırgan grubun kliniklerden talep ettiği fidye miktarı ise bireysel kurbanlardan istediğinden çok daha fazla. Saldırganlar kliniklerden €344.000 fidye talep ediyor.

Müşterileri şoka uğratan karar ise kliniklerin fidyeyi ödemeyi reddetmiş olmaları. Müşterilerin yani hastaların birçoğu klinikte bulunan kişisel bilgilerinin korunmamasından şikayetçi.

Polis bahsi geçen saldırgan grubunu yakalamak için ilgili güvenlik uzmanlarıyla birlikte çalışıyor. Ayrıca internete sızdırılan fotoğraflara erişmeye çalışan herkesin aynı suçla bağlantılı olarak yargılanacağı da açıklandı. Suçlu olanlar bu suçtan dolayı üç yıla kadar hapis cezası alacaklar.