Hyundai’nin Elektrikli Otobüsü 2018’de Yollarda

Hyundai, Elec City adını verdiği elektrikli otobüsünü 2018 yılında seri üretime geçirip, satmayı planlıyor.

Elec City 256kWh’lik bataryası sayesinde tam dolu şarjlıyken yaklaşık 190 km yol gidebiliyor. Ayrıca iyi haber şu ki Yonhap haber ajansı bu otobüsün bataryasının 1 saat gibi kısa bir süre içinde şarj edilebileceğini söyledi. Hyundai’nin açıklamalarına göre elektrikli otobüs 2018 yılında piyasaya sürülecek.

image1

Her ne kadar Hyundai’nin elektrikli otobüsü Elec City kulağa harika gelse de, Hyundai’nin elektrikli otobüs konusunda rakipleri oldukça fazla. Mesela Amerikan üreticilerden biri olan Proterra batarya konusunda Hyundai’den çok daha üstün. Proterra’nın elektrikli otobüsü Catalyst E2 660kWh bataryaya sahip. Aynı zamanda Catalyst E2’nin tam dolu şarj ile yaklaşık 560 km yol gidebilmesi bekleniyor. Diğer bir artısı ise 2017 yılında Catalyst E2’nin yollarda olacak olması.

Rakiplerinin bolluğundan dolayı Hyundai’nin otobüsünü Kuzey Amerika’ya getirip getirmeyeceği belli değil.

Hyundai’de diğer birçok otomobil üreticisi gibi elektrikli ve hidrojenli araçlarının sayısını yavaş yavaş arttırıyor. Hyundai’yi diğer rakiplerinden ayıran en önemli aracı Ioniq. Çünkü Ioniq üç farklı tiple satışa sunuldu: hybrid, plug-in hybrid ve all-electric. Ayrıca şirket 2018 yılında uzun menzile sahip bir elektrikli taşıt getireceği konusunda söz verdi.