Avrupa’da Siber Güvenlik Yetenek Avı Başlıyor

Bu yılın ilerleyen aylarında prestijli yarışmalardan biri olan Avrupa Siber Güvenlik Yarışması’nda İngiltere’yi temsil edecek 10 yetenekli aday için aramalara başlandı. İngiltere bu adayları bulabilmek için Cyber Security Challenge UK isimli bir yarışma başlattı.

Yaşları 14-25 arasında değişecek olan 10 aday Avrupa yarışmasında İngiltere’yi Team UK olarak temsil edecek. Bu kişilerin codebreaking, sosyal mühendislik ve adli bilişim ile ilgili alanlarda üstün yeteneklere sahip olması bekleniyor. Avrupa genelinde yapılacak yarışmaya Almanya, İspanya, Romanya, İrlanda, Avusturya ve İsviçre de katılacak.

uk-cyber

European Cyber Security Challenge isimli yarışma bu yıl İspanya’nın Malaga kentinde düzenlenecek. Yarışma toplam 5 gün sürecek ve bu süre içerisinde yarışmaya katılan ülkelerin takımlarının karmaşık kodları çözmek, bilgisayar ağlarını analiz etmek, güvenlik senaryolarını gerçekleştirmek gibi günlük görevleri olacak.

Cyber Security Challenge UK’in eğitim programlarının başı olan Debbie Tunstall konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Bu genç yeteneklerin ve genç siber güvenlik uzmanlarının İngiltere’nin siber güvenlik konusunda ne kadar iyi olduğunu gösterebilmesi için harika bir fırsat. Yarışma katılımcıların gelecekteki kariyerleri için bir ağ oluşturmalarına ve Avrupa’daki siber güvenlik sektörüyle temasta kalmalarına izin veriyor.

European Cyber Security Challenge, günümüzde siber güvenlik alanında uzmanlaşan kişilere ihtiyacın ve ilginin artması sonucu ortaya çıktı. Bu tip yarışmalar farklı ülkelerde farklı zamanlarda düzenlenmeye devam ediyor. Aynı zamanda bu tip yarışmalar sayesinde büyük firmaların yetenekli elemanları bulması kolaylaşıyor.