Microsoft’tan Çin Hükümetine Özel İşletim Sistemi

Sansür konusunda takıntılı olan ve yeni siber güvenlik yasalarını çıkarmaya hazırlanan Çin, konu yabancı teknolojileri kullanmak olduğunda oldukça paranoyak davranışlar sergileyebiliyor.

Çin, ABD tarafından izlenmek gibi tedirginlikleri olduğu için 2014 yılında Microsoft’un Windows işletim sisteminin devlet bilgisayarlarında kullanımının yasaklandığını bildirdi.
Bu yasaklamadan sonra bile Çin Windows XP ve Ubuntu Linux’un farklı sürümlerini kullanmaya devam ediyordu.

Bu sorunun üstesinden gelmek ve dünyanın en büyük pazarlarından biri hedeflemek için Microsoft yeni bir adım attı. Geçtiğimiz yıl Microsoft’un Büyük Çin bölgesi CEO’su Windows 10’un “daha fazla yönetim ve güvenlik denetimi” özelliklerine sahip bir Çin versiyonu üzerinde çalıştıklarını doğrulamıştı.

Şimdi ise Microsoft Çin hükümet bilgisayarlarına yönelik tasarlanan Windows 10’un yeni sürümünü duyurdu.

Bu yıl içerisinde Şanghay’da düzenlenen bir etkinlikte Microsoft “Windows 10 China Government Edition” işletim sistemini duyurdu. Aslında işletim sistemi Windows 10 Enterprise Edition’a dayanıyor fakat Çinli yetkilileri memnun etmek için birkaç değişiklik yapılmış.

Windows 10 Enterprise Edition zaten hali hazırda hükümetler ve işletmelerin ihtiyaç duyacağı birçok güvenlik, kimlik doğrulama ve yönetilebilirlik özelliklerini sunuyordu. Çin için düzenlenen versiyonunda ise güncellemeleri manuel olarak denetlemek ve yapmak, kendi şifreli algoritma sistemlerini kullanmak gibi özellikler eklendi.

Microsoft, Çin’in gizli bilgilerini güvenle saklayabilmesi için kendi şifreli algoritmalarını bu işletim sistemi üzerinde kullanabilmesini sağlıyor.

Windows 10’un Çin versiyonunda Çin hükümetinin ihtiyacı olmayan hiçbir uygulamaya erişim sağlanamıyor. Mesela bu uygulamalardan biri Microsoft’un hizmetlerinden biri olan OneDrive. Çin hükümeti herhangi bir verisini bulut hizmetinde saklamak istemediği için bu gibi hizmetlerin işletim sistemleri üzerinde kullanılmasına izin vermiyor.

Microsoft’un her yeni işletim sistemiyle tekrar gündeme gelen devasa veri toplama olayları da işletim sisteminin Çin versiyonunda değiştiriliyor. Çin hükümeti Microsoft’un vatandaşları hakkında veri toplamasını istemediği için telemetri veri toplama seçeneği Windows 10 China Government Edition işletim sisteminde kapatılabiliyor. Bir blog yazısında başkan yardımcısı Terry Myerson şu sözleri kullandı:

İki yıldan fazla süredir Microsoft, Çin ile birlikte çalışmaktan ve teknolojiyi birlikte geliştirmekten onur duyuyor. Son iki yıldır Windows 10’un güvenlik incelemelerinde Çin hükümeti ile birlikte çalışıyorduk. Bildiğiniz üzere Çin hükümeti güvenlik konusunda en yüksek standartlara sahip.

Microsoft’un Çin için düzenlediği işletim sisteminin ne zaman yayınlanacağı henüz bilinmiyor fakat Çin hükümeti Windows 10 China Government Edition işletim sistemini kullanmayı planladıklarını açıkladı.