Bilgisayar Korsanlarının Hedefi Yine TV Endüstrisi

Bilgisayar korsanları Steve Harvey’in “Funderdome” isimli TV şovunun ilk 8 bölümünü internete sızdırdı.

Gün geçtikçe bilgisayar korsanlarının hedefleri de değişiyor. Eskiden büyük firmalar, bankalar gibi yerler hedef alınırken, şimdi bilgisayar korsanları Hollywood ve TV hedef alınıyor. Hatırlarsanız “Orange is the new black” isimli dizinin 5. sezonunun ilk on bölümü sızdırılmıştı. Bu olaydan sorumlu olan grup DarkOverLord şimdi de Steve Harvey’in Funderdome isimli TV şovunun ilk sekiz bölümünü internete sızdırdı. Funderdome’un resmi yayınlanma tarihi 11 Haziran.

ABC’nin TV şovlarından biri olan Funderdome’un sızdırılan bölümleri DarkOverLord tarafından torrent linki olarak paylaşıldı.

darkoverlord

Bu TV şovlarının ve dizilerinin hedef alındığı ilk olay değil. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi “Orange is the new black” dizisinin bölümleri DarkOverLord tarafından ele geçirildikten sonra Netflix’ten fidye talep edilmişti. Fakat Netflix bu talebi geri çevirdi. Sonrasında DarkOverLord yaptığı açıklamada FOX, NAT GEO, IFC ve ABC gibi büyük kanalların veri tabanlarına sahip olduğunu belirtti.

Peki bunu nasıl başardılar?

DarkOverLord verdiği röportajda Larson Studio Inc’e ait bir çevrimiçi veri tabanına erişim sağladıklarını söyledi. Larson Studio Inc birçok ABD TV kanalıyla çalışan bir yapım şirketi. Bu sayede TV kanallarına da erişim sağlanabildi. Aynı zamanda açıklamalarında eriştikleri veri tabanının herhangi bir güvenlik önlemi olmadığını da belirttiler.

Orange is the new black dizisinin sızdırılmasından sonra DarkOverLord bir sonraki hedefinin ABC olacağını açıklamıştı. Bu açıklamasından kısa bir süre sonra Funderdome’un sekiz bölümünü torrent olarak paylaştılar. Şimdiye tek verilen torrent linkini sadece üç kişi kullanmış.