DragonflEye

Bilim insanları canlı böcekleri ‘hackleyerek’ casus cyborg drone yaratmayı başardı.

Bilim insanları canlı bir böcek üzerine fiziksel olarak yerleştirdikleri yüksek teknoloji ürünü bir donanım sayesinde canlı böceklerin uçuşunu izlemeyi ve kısmen kontrol etmeyi başardı.

Yüksek teknoloji ile doğanın gücü birleşti ve DragonflEye adı verilen bir casus drone geliştirildi. DragonflEye adlı bu girişimde mühendisler bir yusufçuğu uzaktan kumandalı cyborg drone’a dönüştürdü.

DragonflEye, bir araştırma ve geliştirme firması olan Draper’ın projesi. Proje ilk olarak Ocak ayında tanıtıldı ve tanıtımlar sırasında kullanılan teknolojinin optogenetics’e dayandığı açıklandı. Bu teknoloji sayesinde bir böceğin yön bulma duyusu kontrol edilebiliyor. Kısacası bir böceğin yönünü belirlemek için canlı böceğin üzerine sırt çantasına benzer yüksek teknolojili bir donanım yerleştiriliyor.

image

Draper’a göre DragonflEye kontrollü polinasyon, yük taşıma ve teşhis gibi birçok alanda kullanılabilir bir teknoloji.

DragonflEye’ın kıdemli araştırmacılarından Joe Register TechCrunch’a yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

Geçen yıl, yusufçukların üzerine yerleştirebilmek için sırt çantasına benzer birçok sentetik set geliştirmeye odaklanmıştık. Artık ikinci yılımızda geliştirdiğimiz birinci nesil sırt çantalarıyla yusufçukların uçuş hareketlerini izleyebiliyoruz.

Teknoloji henüz emekleme aşamasında ve böceklere kesin manevralar yaptıracak kabiliyete sahip değil. Fakat araştırmacılar bunun üzerinde de çalışmaya başladı.