14 Yaşındaki Öğrenci Fidye Yazılımdan Yakalandı

14 yaşındaki Japon öğrenci fidye yazılım geliştirirken yakalandı.

Siber suçlular kurbanlardan para talep edebilmek için oldukça karmaşık fidye yazılımlar geliştirmeye devam ediyor. Fakat 14 yaşındaki bir çocuğun tek başına bir fidye yazılım geliştirebileceğini kim öngörebilirdi?

image-14

Uzun zaman sonra ilk defa Japonya siber güvenlik ile ilgili bir haberde yer alıyor, üstelik 14 yaşındaki bir ortaokul üçüncü sınıf öğrencisi ile. Polis siber güvenlik devriyesi esnasında öğrencinin yazdığı fidye yazılımı fark etti ve 14 yaşındaki öğrenciyi yakaladı.

Raporlara göre 14 yaşındaki öğrenci fidye yazılımın tamamını kendisi yaptı. Kendi geliştirdiği bu fidye yazılım kurbanların dosyalarını şifrelemeye ve açmak için fidye talep etmeye yarıyor.

14 yaşındaki öğrenci fidye yazılımını dağıtmak için özellikle kendisi gibi sıkça kullandığı sosyal medya ağlarını kullanarak kurbanların yazdığı fidye yazılımı indirmesini sağlamaya çalıştı. Her ne kadar yazılımı geliştirmiş ve yaymaya çalışmış olsa da şimdiye dek fidye yazılımdan etkilenen herhangi biri yok.

Polisin açıklamasına göre genç öğrencinin fidye yazılım geliştirmesinin sebebi ünlü olabilmek. Zaten bir şeylerle uğraştığını gösterebilmek amacıyla aktif olarak Twitter kullandı. Fakat polis gencin yaptıklarını fark ettiğinde bilgisayarına el koydu.

Genç beyinlerin isimlerini duyurmak için böyle işlere kalkışması aslında beklenilecek bir hareket çünkü günümüzde fidye yazılımlar oldukça popüler. Hatırlarsanız WannaCry haftalarca haberlere konu olmuştu ve hala tamamen sonlanmış değil. Ayrıca fidye yazılımların bilgisayar korsanlarına maddi destek sağlıyor olması onları daha da popüler hale getiriyor.