İnternet Üzerinden Katar’ı Desteklemek Artık Suç

Birleşik Arap Emirlikleri’nde internet üzerinden Katar’ı desteklemek artık siber suç olarak sayılıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri büyük alışveriş merkezleri, pahalı arabaları gibi lüksleriyle biliniyor. Fakat bilinmesi gereken başka bir özelliği daha var: çevrimiçi sansür ve gözetim yetenekleri.

Herkesin bildiği gibi Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin arası epey gergin. Bu gerginlikten dolayı Arap Emirlikleri’nin başsavcısı Hamad Saif al-Shamsi internet üzerinden, herhangi bir sosyal medya ağı veya iletişim yolu ile Katar’a destek verilirse veya sempati duyulursa bunun bir siber suç olarak değerlendirileceğini açıkladı. Üstelik bu suçun cezası olarak 3 ila 15 yıl arası hapis veya 500.000 Aed (136.128 ABD doları) tutarında para cezası verileceğini belirtti.

Bu duyuru haber programı olan Al Arabiya tarafından doğrulandı. Aynı zamanda Shamsi’nin bu açıklaması Birleşik Arap Emirlikleri’nin resmi sosyal medya hesaplarından da paylaşıldı.

Yukarıdaki tweetin yaklaşık olarak çevirisi şu şekilde:

Birleşik Arap Emirlikleri Başsavcısı: İletişim siteleri aracılığıyla Katar sempatisi göstermek kanunla cezalandırılacak bir suçtur.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen bu karar, Katar ile arasındaki diplomatik ilişkilerin hepsini sonlandırmasından hemen sonra geldi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin çevrimiçi dünyada uyguladığı ilk karar bu değil. Mesela Birleşik Arap Emirlikleri’nde VPN kullanmak yasalara aykırı. Aynı zamanda internet üzerinden rencide edici (el hareketleri vb.) şeyler içeren emojiler kullanmakta mahkemelik bir olaya dönüşebilir.