“Kimse Siber Casuslukla Nasıl Başa Çıkacağını Bilmiyor”

Eski MI5 şefi Dame Stella Rimington Infosecurity 2017’ye yaptığı açıklamada “Kimse siber casuslukla nasıl başa çıkacağını bilmiyor” sözlerini kullandı.

Terörizmden siber suçlara kadar birçok küresel tehdidin bulunduğu günümüz dünyasında İngiliz istihbarat ajansı MI5’ın eski genel direktörlerinden Dame Stella Rimington, herhangi bir saldırıyı durdurmakta başarısız olan güvenlik servislerini her fırsatta suçlayanlara yüklendi.

Ajansın ilk kadın müdürü olan Dame Stella Rimington, 6 Haziran’da Inforsecurity 2017 konferansının açılış konuşması sırasında bu konulara değindi. Yakın bir zamanda Londra’da gerçekleşen saldırılardan sonra sakin tavrını koruyarak konuşmasını tamamladı.

İnsanlar sürekli suçlayacak birini arıyor. Tamam önce suçlanacak kişi teröristler olacaktır ama peki ya sonra? Genelde polisler ve güvenlik servisleri suçlanıyor. Terörle mücadele, casuslukla uğraşmaktan çok daha farklı bir şey. İstihbarat servisleri bu korkunç krizlerin yaşandığı zamanda çok daha iyi konumlanıyorlar. Değişim sabittir, değişim bu alanın başlangıcından bu yana devam etmekte ve önemli olan şey bu değişimin dikkatle yönetilmesidir. Acele etmemeliyiz, insanları suçlamamalıyız, başka şeyler yapmalıyız. Güvenlikle başa çıkmanın yolu başkalarını suçlamak değil. Bence şimdilerde çok farklı bir dünya ile karşı karşıyayız. Artık kimsenin nasıl başa çıkacağını bilmediği, siber casusluğun var olduğu bir dünya ile karşı karşıyayız. İstihbarat servislerinin meydana gelen değişikliklere ayak uydurmasını zorlaştıran karmakarışık bir iletişim dünyasıyla karşı karşıyayız.

Rimington söylediklerinde çokta haksız sayılmaz çünkü Rimington 1996’da görevden ayıldığından beri dünyada casusluk konusunda büyük teknolojik değişiklikler yaşandı.

image1

İletişimi kesmek veya araya girip dinlemek gibi teknikler siyasi açıdan en çok konuşulan konular arasında. Rimington açıklaması sırasında Edward Snowden’ın sızdırdığı araçlardan da bahsetti. Bu gibi araçların bazı gruplarda bulunuyor olmasının siber güvenlik açısından tehditler oluşturduğunu açıkladı.

Eski MI5 şefi yaptığı açıklamada demokrasi ve güvenlik arasında uzun bir süredir devam eden çatışmanın daha uzun yıllar devam edebileceğine dair mesajlar da verdi. Şu sözleri kullandı:

Hükümetimizin bize göz kulak olabilmesi için biz daha ne kadar fedakarlık edeceğiz? Şu anda bu tartışma devam ediyor ve görünüşe göre bir süre daha devam edecek.

Rimington günümüzde var olan teknoloji sayesinde devletlerin kendini ve halkını korumasının giderek zorlaştığına inandığı da belirtti.

Rimington’un bu açıklamaları İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnston’un Londra’da yakın zamanda gerçekleşen saldırıların nasıl gerçekleşebildiğine dair açıklamasından hemen sonra geldi.

Johnston’un açıklamasında polisin saldırılardan sorumlu üç kişiyi yakaladığını belirtti. Her ihtimale karşı soruşturmanın hala devam ettiğini de ekledi.

Kaynak: ibtimes.co.uk