22 Apple Distribütörü Müşteri Verilerini Satmaktan Tutuklandı

22 Apple distribütörü, Apple’ın veri tabanından çaldığı müşteri verilerini Çin’deki marketlere satmaktan dolayı tutuklandı.

Çin medyasında yayınlanan raporlara göre bu yasadışı ağ doğrudan Apple tedarikçilerinde çalışanlar ve Zhejiang’taki dış kaynaklı firmalardan oluşuyor. Apple ile ilgili çalışanlar Apple’a ait veri tabanlarına yani dolayısıyla müşterilerle ilgili hassas bilgilere erişebiliyorlardı.

İddiaya göre kişiler veri toplamak için şirketin iç bilgisayar sistemini kullandı ve müşterilerin kullanıcı adlarını, e-posta adreslerini, telefon numaralarını ve Apple kimliklerini ele geçirdiler. Daha sonra Çin’in yeraltı pazarında bu bilgileri veri başına 10 Yuan ($1.47) – 80 Yuan ($11.78) arası para talep ederek sattılar.

Bilindiği kadarıyla suçlular şimdiye kadar toplam 50 milyon Yuan (yaklaşık 7.36 milyon dolar) para kazandılar. Ancak bilgileri satılan müşterilerin sadece Çin’deki Apple müşterileri olup olmadığı henüz bilinmiyor.

image

Henüz soruşturma konusunda Çinli yetkililer tarafından bir açıklama yapılmadı. Fakat polis ekibi tarafından söylenenlere göre aylar boyu süren araştırmalar sonucunda Guandong, Jiangsu, Zhejiang ve Fujian dahil olmak üzere dört ilde toplam 22 şüpheli tutuklandı.

Yetkililer suçluların yasadışı ağını ortaya çıkardıktan sonra kullanılan araçları ele geçirdiler ve kişilerin gizliliklerini ihlal etme suçundan tutuklandıklarını açıkladılar