Al Jazeera Haber Platformlarına Siber Saldırı

Katar merkezli Al Jazeera haber kanalı dijital medya ağının ve resmi web sitesinin bir dizi siber saldırıya uğradığını açıkladı. Kendi web sitelerinde yayınlanan haberde saldırıların sistematik olduğunu ve hizmeti kesmek için çalıştığını iddia etti.

Saldırılar sürekli devam ediyor fakat henüz herhangi bir platform ele geçirilemedi.

Uzmanlar henüz saldırıların kaynağını belirleyemedi ama tahmin edileceği gibi Katar’ın arasının gergin olduğu ülkelerden şüpheleniliyor.

Al Jazeera kanalına yapılan saldırı Katar’ın dış politikasını değiştirmeyeceğine dair açıklama yaptıktan hemen sonra başladı. İktidardaki Al Thani ailesinin üyelerinden Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Thani yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

Teslim olmaya hazır değiliz ve asla teslim olmayacağız. Dış politikalarımızı değiştirmeyi düşünmüyoruz.

Hatırlarsanız dün Birleşik Arap Emirlikleri’nde Katar ile ilgili sempatik cümleler içeren şeyleri sosyal medya üzerinden paylaşmanın siber suç olarak değerlendirileceği hakkında bir haber yayınlamıştık. Şimdi de Al Jazeera’nın televizyon kanalı ve sosyal medya platformları Birleşik Arap Emirlikleri’nde tamamen yasaklandı.

Bu haberin yazıldığı sırada Al Jazeera’ya ait bütün web siteleri ve medya platformları çevrimiçiydi. Herhangi bir kesintinin yaşanıp yaşanmadığı bilinmiyor. Kanal tarafından henüz detaylı bir açıklama yapılmadı.