50.000 Android Cihaza ‘Dvmap’ Bulaşmış Olabilir

50.000’den fazla Android cihaza ‘Dvmap’ isimli oldukça tehlikeli bir zararlı yazılım bulaşmış olabilir. Kaspersky Lab uzmanları bu zararlı yazılımın Google Play Store üzerinden yayıldığı konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Bahsi geçen ‘DvMap’ zararlı yazılımı bilgisayar korsanlarının Android cihazlarda root erişimine sahip olmasına ve cihazların sistem kütüphanelerine doğrudan zararlı kod yerleştirebilmelerine yarıyor.

Rusya merkezli Kaspersky Lab 8 Haziran’da yaptığı açıklamada DvMap isimli zararlı yazılımın var olan benzer diğer zararlı yazılımlardan çok daha sofistike olduğunu belirtti. Araştırmacıların açıklamasına göre DvMap’in erken keşfedilmiş olması büyük çaplı bir siber saldırıyı engellemiş olabilir.

DvMap zararlı yazılımını içeren ve Google Play Market’te bulunan uygulamalardan biri olan ColourBlock, markette kullanıcıların ilgisini çekmek için “Zorlu ve bağımlılık yapan” bir puzzle olarak tanımlanmış.

Zararlı yazılım bu yılın Nisan ayında araştırmacılar tarafından keşfedildi ve 25 Mayıs’ta Google’a bildirildi. Zararlı uygulama nihayet 6 Haziran’da Google tarafından kaldırıldı. Kaspersky malware analisti Roman Unuchek yazdığı bir blog postunda şu sözleri kullandı:

Zararlı yazılımları Google Play Market üzerinden dağıtmak yeni bir şey değil. Fakat DvMap çok özel bir zararlı yazılım.

Unuchek bu zararlı yazılımın ne tür amaçları olduğunu tam olarak anlayamadığını belirtirken son amacı ne olursa olsun çok tehlikeli teknikler kullandığını açıkladı.

Bu zararlı yazılımı böylesine erkenden açığa çıkararak, büyük çaplı bir siber saldırıyı engellediğimizi umuyoruz.