Apple Mac’lere Virüs Bulaşmaz Efsanesi Tarih Oldu

Apple Mac bilgisayarlara virüs bulaşmayacağına dair oldukça yaygın bir söylenti var. Fakat uzmanlar Apple kullanıcılarını bu bilgisayarlara da malware ve ransomware bulaşabileceği konusunda uyardı.

Bir Apple cihazına – Macbook veya iPhone – sahipseniz anında virüslerden korunduğunuzu düşünüyorsunuz değil mi? Bu efsanenin doğru olmadığına dair uzmanlar kullanıcıları uyarıyor.

Ducklin Mac’lere de virüs bulaşabileceğini göstermek için sahnede yerini aldı. Aylar önce haberini yaptığımız Eleanor adlı zararlı yazılımı kullanarak bilgisayar korsanlarının Apple cihazlardan nasıl ekran görüntüsü alabileceğini, o cihazlarda nasıl komut çalıştırabileceklerini gösterdi. Hatırlamayanlar için Eleanor, OSX üzerinde çalışan bir zararlı yazılım.

Eleanor 2016 yılında ortaya çıktığında bir dosya dönüştürücü olarak görünüyordu ve kullanıcılar tarafından Apple cihazlarına indirildiğinde daha sonra silmeleri hiçbir işe yaramıyordu.

Eleanor bir kere bir Apple cihaza bulaştığında zaten yapılabilecek birçok kötü eylem gerçekleştiriliyordu. Çünkü Eleanor bir Tor ağı aracılığıyla bilgisayar korsanlarına bağlıydı ve bu yolla kurban cihazlara farklı yeteneklere sahip farklı zararlı yazılımlar kuruluyordu.

Geçtiğimiz yıl Apple cihazlarını etkileyen başka zararlı yazılımlar da ortaya çıktı: X-Agent, KeRanger, YiSpecter.

Malwarebytes tarafından yayınlanan son raporlardan birinde Apple cihazlara yapılan saldırıların sayısının 2017 yılında giderek arttığına parmak basıldı.

Peki neden hala birçok Apple kullanıcısı kullandıkları sistemler virüslere karşı bağışıklığa sahip gibi hissediyor? Ducklin bu soruyu şöyle cevaplıyor:

Apple cihazlara virüs bulaşamadığı düşünülüyordu çünkü Apple cihazları hedef alan zararlı yazılım sayısı çok ama çok azdı. Fakat daha sonraları ortaya çıkan ve Apple cihazları hedefleyen zararlı yazılımlara baktığımızda verdikleri zararlar aynı Windows cihazlardaki gibi. Yani Windows için var olan herhangi bir zararlı yazılım Apple cihazlar için de yazılabilir. Hala bilgisayar korsanlarının neden Apple kullanıcılarını hedeflemediğini merak ediyorsanız cevap çok basit; çünkü Windows sahiplerinden yeterince para kazanıyorlar.