ABD Ordusunda Siber Savunma Dönemi

ABD ordusu yaptığı bir simülasyonda tank saldırısını püskürtmek için fiziksel yollardan ziyade siber yollara başvurdu. Aynı zamanda gelecekteki savaşların siber savaşlar olacağını öngörerek Avrupa’daki askerlerinin test etmesi için siber koruma kitleri de hazırladı.

Yayınlanan son raporlara göre ABD ordusu eğitim egzersizleri sırasında tank saldırısı simülasyonunu püskürtmek için fiziksel saldırı yerine siber saldırı yolunu kullandı. California Ulusal Ordu Eğitim merkezindeki egzersiz sırasında tankların radyo ve kablosuz iletişim sistemleri hedef alındı.

Egzersiz esnasında askerler tankın iletişim sinyallerini kesmek, bozmak veya yanlış bilgi verip iletilen mesajları manipüle edebilmek için belirli siber araçlar kullandı.
Düzensiz operasyonlar görevlisi Yüzbaşı George Puryear verdiği demeçte şu sözleri kullandı:

Bu tankları durdurmak, korumalarını indirmek ve hareket kabiliyetlerini azaltmak zorundaydık.

Bildirildiğine göre ABD ordusunun siber saldırı birimi ve ABD siber komutanlığı gelişmiş siber yeteneklere sahip yeni bir teknoloji geliştirmekle meşgul. Bu birimler siber yeteneklerini genişleyebilmek için askerler tarafından taşınabilen veya araçlara monte edilebilen siber koruma kitleri geliştirdiler. Geliştirilen bu yeni siber kitler Avrupa’daki Amerikan birlikleri tarafından test edilecek.

Her geçen gün ABD ve diğer birçok büyük ülke siber savunma teknolojisine daha çok bütçe ve zaman ayırmaya odaklanıyor. Operasyon direktörü Maj Gen Wilson siber savunmanın önemini şu sözlerle anlattı:

Eğer siber savaşları kazanamazsak bir sonraki manevralarımızın hiçbir önemi olmaz çünkü o manevraları görecek kadar ayakta kalamayız.

Kaynak: ibtimes.co.uk